Oktoobris viis Bioneer läbi õiglase kuu kirjutamisvõistluse koostöös Mondo maailmakooli ja Fairtrade.ee-ga. Võistluse võistlejad selgitasime välja ja nüüd on kõigil võimalus tutvuda konkursi võidutöödega. Täna avaldame 7.- 9.. klassi vanusegrupis ära märgitud Joonas Matti töö.

 

Kuidas saan oma valikutega aidata kaasa õiglasema maailma loomisele?

 

Maailmas on palju ebaõiglust. Kolmanda maailma lapsed teevad ilma palgata ohtlikus keskkonnas tooteid, mida pärast esimese maailma inimesed endale ostavad. Mida saan mina teha, et maailma õiglasemaks muuta?

Ma saaksin osta Fairtrade märgistusega tooteid, näiteks šokolaadi, sest siis tean, et selle tegemisel ei kasutatud lapstööjõudu. Näiteks Lääne-Aafrikas kasutatakse lapsi, et kakaoubasid korjata. Neile antakse lihtsalt kätte suur nuga ja pole ühtegi ohutusnõuet.

Kui ostan Fairtrade märgistusega toote, siis ei toeta ma äri, mis kasutab lapsi, et kakaoubasid saada. Näiteks Nestle kasutab lapsi, et šokolaadi saada. Malist varastatakse lapsi, et viia nad Elevandiluurannikule kakaofarmidesse. Kakaoubade eest saab farmer ainult 1euro, selle eest saab toota umbes 40 šokolaaditahvlit, mille hind on vähemalt 1euro.

Ma saan ka vältida kiirmoodi. Kui ostan usaldusväärselt firmalt, siis ei toeta ma vabrikuid, kus tehakse palju riideid kiiresti ja odavalt ilma töötajatele maksmata, kuigi see maksab rohkem. Sellised vabrikuid on palju Hiinas ja riideid müüakse veebilehtedel nagu Shein ja Alibaba. Need veebilehed on väga populaarsed, sest sealt saab peaaegu ükskõik mida väga odavalt. Kui neid kohti vältida ja minna usaldusväärsesse poodi, siis saab ka hea kvaliteediga riideid, mis on küll kallimad, aga tean, et nende tegemiseks ei ole kasutatud lapstööjõudu.

Suudaksin aidata kaasa kohalikku eelistades. Kui ostan kohalikke tooteid, siis toetan siinseid ärisid ja ei pea muretsema, et selle jaoks kasutati inimesi, kellele ei makstud piisavalt. Kohalikud tooted on küll kallimad, aga on ka tavaliselt maitsvamad ja ärisid saab usaldada. Näiteks Eestis kasvatatud tomatid on kallimad kui Mehhiko omad, aga nende omad võivad olla korjatud orjanduse teel.

Ma saan aidata kaasa maailma õiglasemaks loomisele, ostes Fairtrade’i märgistusega tooteid, vältides kiirmoodi ja eelistades kohalikke tooteid. Kui ma neid asju teen, siis ei saa lapsorjandust kasutavad ärid ja farmid raha ning see võib viia nende sulgemiseni. Minu arust võiksid kõik inimesed neid asju teha, et ühiselt selle probleemi vastu võidelda.

Joonas Matt


Teisi Õiglase kaubanduse kuu võitjaid saad lugeda siit.