Oktoobris viis Bioneer läbi õiglase kuu kirjutamisvõistluse koostöös Mondo maailmakooli ja Fairtrade.ee-ga. Võistluse võistlejad selgitasime välja ja nüüd on kõigil võimalus tutvuda konkursi võidutöödega. Täna näete 4. - 6. klassi vanusegrupis ära märgitud Nora Eelmaa näidendit õiglase kaubanduse teemal.

Lugu sellest, kuidas räägiksin sõbrale õiglasest kaubandusest

 

On päikesepaisteline pärastlõuna. Tunnid olid just lõppenud ja jalutasime Teelega koolist koju. Teele sobras kotis ja võttis välja šokolaadi. Selle peale meenus mulle, et olin samuti sööklast šokolaadi ostnud. Sobrasin ka kotis.

Jalutasime vaikuses ja sõime šokolaade.

Vaatasin Teele šokolaadi, kuniks ütlesin: „Minu šokolaad maitseb paremini.“

Teele: „Näita siia!“ Teele krabab minu šokolaadi, hammustab sealt tüki ja raputab pead. Siis uurib ta mõlema šokolaadi pakendeid.

Teele: „Aga need on ju täpselt samad!? Vaata, täpselt sama palju kakaod, täpselt sama palju suhkrut...“

Mina: „Need võivad ju täpselt samad olla, aga minu šokolaad on minuni jõudnud läbi õiglase kaubanduse.“

Teele: „Äh, see ei muuda isegi maitset ju... Ja üldsegi, mis see õiglane kaubandus on?“

Mina: „Vaata, minu šokolaadil on see õiglase kaubanduse logo. Selle järgi ma tean, et selle valmistamiseks ei ole kasutatud näiteks lapstööjõudu ja et inimesed, kes seda šokolaadi valmistanud on, neile on makstud ausalt palka. See tähistab ka
seda, et inimesed, kes töötavad kakaofarmis, et nendel on tagatud töötamise ajal turvalisus. Veel tähendab see logo, et kakaod on loodussõbralikult kasvatatud. Aga näe sinu omal ei ole seda logo ja see tähendab, et me ei tea, kas keegi on kannatanud ebaõiglust selle nimel, et sina seda šokolaadi süüa saad. “

Teele: „Nüüd pole šokolaadi vist jah enam sama maik! Järgmine kord ma vaatan sellise šokolaadi, millel on ka õiglase kaubanduse logo peal.“

 

Nora Eelmaa


Teisi Õiglase kaubanduse kuu võitjaid saad lugeda siit.