Kuue kooli noored tegid 2019. aasta õiglase kaubanduse nädala raames teavitustööd kuues poes üle Eesti. Miks on kaubandus ebaõiglane? Milline oleks siis õiglane kaubandus? Miks see puudutab Eesti tarbijat? Kust saab teada, kas tooted on õiglaselt toodetud või mitte? Need olid peamised küsimused, millega noored Eest tarbijat harisid.
- Bioneeri uudised
- 8. november 2019
Kuues poes käis kokku 27 noort, kes rääkisid enam kui 400 inimesega, jagasid materjale ja näitasid pilte banaanide, kohvi ja šokolaadi tootmise tegelikkusest. Lisaks poodidele avasid projektist osa võtnud noored oma koolides ka õiglase kaubanduse kohvikud.
- Narva Soldino gümnaasium koolinoored olid Narva Prismas
- Gaia koolinoored olid Tallinna Torupilli Selveris
- Tamsalu Gümnaasiumi koolinoored olid Tamsalu Grossi poes
- Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumi koolinoored olid Pärnu keskuse Delices
- Toila Gümnaasiumi koolinoored olid Jõhvi Rimis
- Viimsi koolinoored olid Viimsi Delices
Tamsalus Grossi poes suhtlesid neli vabatahtlikku kolme tunni jooksul 52 inimesega. Palju oli neid, kes teatasid, et pole huvitatud või pole aega. Õelat suhtumist noored tunda ei saanud. Sündmusi kajastas ka maakonna ajaleht ning noored esinesid ETV saates Terevisioon. Lisaks oli Tamsalu kooli avatud õiglase kaubanduse kohvik.
Gaia kooli 6 õpilast käisid teavitustööd tegemas Torupilli Selveris. Kahe tunni jooksul rääkisid noored umbes 70 inimesega. Poes hommikusel ajal väga suurt tunglemist ei olnud, aga lapsed ise jäid kogemusega rahule. Gaia koolis oli ka õiglase kaubanduse teemaline ühiskonnaõpetuse tund ning lisaks käidi nädal enne teavitusüritust Selveris tooteid ja märgiseid otsimas. Järgmine tund tuleb juba kooli köögis, kus uuritakse, milliseid märke sealsed tooted kannavad.
Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumi 6 noort käisid Pärnu Delices ja rääkisid umbes 100 inimesega. Oli ka neid, kes ei olnud varem õiglasest kaubandusest kuulnud ning tundsid suurt huvi. Noorte töö sai kajastust ka Pärnu Postimehes.
„Kõige toredam oli inimesi harida ja saada ka ise haritud, eriti teemadel, mis meid igapäevaselt puudutavad. Õiglane kauplemine on valik, mille saab teha igaüks!“ Nii võtsid teema kokku Sütevaka noored.
Viimsi 3 noort käisid Viimsi Delices. Nad rääkisid kokku 50 inimesega ja olid väga rahul selle kogemusega.
Narva Prismas käisid 3 õpilast Narva Soldino Gümnaasiumist, kes rääkisid nii 20 inimesega. Muuseas, ka Soldino õpetajate toas juuakse nüüd õiglast teed.
"Õiglane kaubandus algab oma tarbimise eeskujust," ütlevad sealsed noored.
Tsitaat Prismalt: „Prismal oli suur rõõm osaleda õiglase kaubanduse nädalal ja olla üheks kohaks, kus koolinoored saavad tarbijaid teavitama tulla. Narva Prismas innustusid sellest ka meie töötajad. Meie lai kaubavalik on aastaid Fairtrade tooteid sisaldanud ja õnneks tarbijad leiavad ka järjest enam neid tooteid meie valikust üles. Arukas tarbimine ja selle populariseerimine on meie jaoks tähtis!”
Jõhvi Rimis käisid Toila Gümnaasiumi 5 noort ja rääkisid nii 70 inimesega. Lisaks poele tegelesid noored teemaga "Globaliseeruv maailm" ka tundides.
Tsitaat Toila Gümnaasiumilt: „Oli väga huvitav rääkida teistele teemast, millest nad ei tea väga palju. Täname Narva Rimi juhatajat Leida Vahtlat, kes meid kenasti vastu võttis ja abiks oli!“
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta