Selleks, et inimesed rohkem teaks, mis on õiglane kaubandus, avaneb sel nädalal Bioneeris igal hommikul üks küsimus, millele vastuse leidmiseks pead õppima tundma õiglase kaubanduse kuldreegleid, mida leiad kodulehelt www.fairtrade.ee. Parimate vastuste vahel loosime auhinnad (iga päev ühe) ja parimatest parimad vastused avaldame ka Bioneeris. Kingitused on pannud välja Loodusvägi OÜ. Auhinnad loosime välja 2. novembril, hingedepäeval.

  • Tarbimine ja tervis
  • 29. oktoober 2016
  • Fotol õiglase kaubanduse banaan. CC0 Public Domain. Pixabay

Puhtad ja ehedad maitsed, arusaadavad ja parimal moel kokku sobitatud koostisained, jätkusuutlik lähenemine tootmise igal sammul – kõik see on omane Loodusväe mahetoodetele. Meie looduse väge kandvad mahlad, meed, toorbatoonid, smuutid jne sünnivad läbi teadliku tootearenduse, vastutustundliku tootmise ja turustamise, sooviga anda oma panus puhta planeedi arenguks ning inimeste tervise ja valikute toetamiseks.

Kogu meie planeet on tihedasti seotud ning mahe ostukorv ja keskkonnahoidlik suhtumine on planeedi ellujäämise küsimus tervikuna. Mahepõllumajandus aitab minimaliseerida keskkonnakahju, ent soovime minna veelgi kaugemale ja välistada ka inimestele tehtud kahju. Hind on toitu ostes kahtlemata väga oluline faktor, kuid meile on tähtis, et see ei tuleks tööjõu ehk inimeste ja looduse arvelt. Seepärast jälgime ka tooraine õiglase kaubanduse päritolu, sest nii saame olla kindlad, et arengumaadest tulev tooraine ei ole valminud inim- ja lapstööjõudu ära kasutades.

Loodusväe tofu on esimene mahekvaliteediga ja õiglase kaubanduse märgisega tofu Eestis. Õiglase kaubanduse märgist kannavad ka meie vastupandamatult maitsvad näksid – ingver, jõhvikad ja mandlid tumedas õiglase kaubanduse šokolaadis, mis on magustatud vähese roosuhkruga.

Loe meie sellenädalased auhindadeks olevate toodete kohta kodulehelt Loodusvagi.ee

Tahame sel nädalal panna meie inimesi rohkem mõtlema selle peale, et iga inimene saab iga oma ostuga ja suhteliselt väikese vaevaga muuta kellegi elu paremaks - valida targemini, tarbida vähem ning pisut mõelda enne kui toidukorvi asju laob. MTÜ Mondo vabatahtlikud on sel nädalal väljas 15 Prisma Peremarketis, Rimis ja Tallinna ning Tartu Kaubamajas, et rääkida õiglasest kaubandusest, tutvustada märgiseid ja jagada nõu ning materjale: fairtrade.ee.

MTÜ Mondo on suurim arengukoostöö, humanitaarabi ja maailmaharidusega tegelev Eesti organisatsioon, mis asub Telliskivi Loomelinnakus ja on avatud kõigile huvilistele. Mondo teeb tööd selle nimel, et vastutustundlik tarbimine oleks Eestis harjumuspärane ning õiglase kaubanduse tooted omased. Toit ja asjad on seovad meid inimestega üle maailma: meie ostu- ja käitumisotsus siin mõjutab Ecuadori banaanikasvatajat või Ghana kakaokorjajat samamoodi, nagu see mõjutab Eesti piimatootjat või kartulikasvatajat. Kui tarbime toitu üle maailma, siis ka vastutame selle toidu tootmise ja tarnimise eest.

Ja nüüd siis tänane, 29. oktoobri küsimus, millele ootame vastust kas Bioneeri Facebooki lehele  või aadressil janek@bioneer.ee:

Kui Eestis munetud muna eest on meie talunik saanud õiglast hinda, keskkonda pole reostatud ja lapstööjõudu pole kasutatud, siis ikka see FAIRTRADE’i märgist kanda ei saa. Miks see nii on?