Neljapäeval, 8. septembril kell 18 toimub Eesti Loodusmuuseumis Öökulli akadeemia, kus sel korral on külas eesti filoloog ja folklorist Marju Kõivupuu. Sügisesest seenehooajast inspireerituna on selle kordse loengu teemaks „Seened ja folkloor.“

Eesti traditsioonis juhatab pärtlipäev (24. august) sisse sügisese korilushooaja – vanemas kalendripärimuses väidetakse poeetiliselt, et Pärtel külvab taevast seeni. „Sellest tulenevalt sobib alates 24. augustist kõiki kolleege ja sõpru südamlikult seenele saata, ilma igasuguste süümepiinadeta,“ avab loengu teemat Marju Kõivupuu.  

„Veel sadakond aastat tagasi oli seenekorjamine Eesti külas peaasjalikult karjuste ja laste töö ning seentesse kui toidukraami suhtuti üpris põlglikult,“ räägib seenekorjamisest Kõivupuu.

 „“Seenepropagandat” hakati eesti ajakirjanduses Euroopa eeskujul tegema 19. sajandi lõpus ning 20. sajandi alguseks olid seened eriti linlaste toidulaual populaarne ja hõrk vaheldus. Aga mida on inimesed läbi aegade seenetest arvanud, mida seoses seentega uskunud ja milleks kõigeks seeni tarvitanud, sellest lähemalt juba loengus.“ 

Seekordne loeng on esimeseks sissejuhatuseks Eesti Loodusmuuseumi igasügisesele seenenäitusele, mis sel aastal toimub 16.-25. septembril. 10 päevasel seente väljapanekul on eksponeeritud nii söödavad, mittesöödavad, tinglikult söödavad kui ka mürgised seeneliigid.

Öökulli akadeemias osalemiseks ei ole vajalik eelnev registreerimine, osaleda saab muuseumipiletiga (3€/5€). Eesti Loodusmuuseum asub Tallinna vanalinnas, aadressil Lai 29a.

Täname Keskkonnainvesteeringute Keskust!