Konkurentsist küllastunud kakaoturul on vaid kõputäis suuri tegijaid. Nende omavahelise võimuvõitluse tulemusena suurema turuosa ning tulude pärast kannatavad kakaotalunikud, kes saavad aina vähem ja vähem läbimüügitulu.

Kakao töötlemisega on seotud peamised suurfirmad [Barry Callebaut (Šveits), ADM (USA), Cargill (USA), Petra Foods (Singapur) ja Blommer (USA)] moodustavad 56,2% ülemaailmsest toorkakao turust.

Kaks kolmandikku šokolaaditootmisest kuulub seitsmele firmale. 2012. aastal oli ülemaailmse šokolaadimaiustuste turu väärtus 80 miljardit dollarit ning suure tõenäosusega kasvab see 2014. aastaks 88 miljardi dollarini.

Kakaokaubandust kontrollivad vaid suurfirmad. Tänu oma võimule määravad nad ära kakao ostmise tingimused, fikseerides niiviisi ära ka kakao eest tasumise hinna. Kakaod kasvatavad põllumehed ei kuulu ühistutesse, neil napib ülevaade hindade arengust maailmaturul.

Nad on sunnitud oma põllusaagi müüma vahendajate poolt määratud tingimustel ja hinnaga. Suurema sissetuleku teenimiseks on talunike koondumine põllumajandusühistutesse ning kakaohinna muutusest ülevaate omamine hädavajalik.

Šokolaadifirmad kasutavad oma mõjuvõimu, et hoida kakao turuhind võimalikult madal. Kannatavad talunikud, kes on alates 1989. aastast alates pideva hinnasurve all. Lisaks sellele mõjutab talunike sissetulekuid kakao saagikusest sõltuv hind. Saagikust mõjutavad nii taimehaigused, putukakahjustused, põuad, poliitilise õhkkonna muutlikkus kui ka rahutused tootjariikides. Just nendest mõjutustest sõltuv sissetulek teeb talunikele majanduskulude planeerimise keeruliseks.

Maailmaturu maaklerite jaoks on kõikuv hinnatase spekuleerimiseks ning tulevikutehingute sõlmimiseks aga kasumlik. Et kakaol on pikk säilivusaeg (kuni kümme aastat), saavad kaupmehed kõikuvat hinnataset kontrollida turul saadaoleva kakao kogustega. Rotterdami, Amsterdami ja Hamburgi sadamates on suured laopinnad toorkakao ladustamiseks. Tootjariikide talunikel sellised ladustamisvõimalused puuduvad.

Alates 1989. aastast pidevalt langenud kakaohinnad, kasvavad tootmiskulud ning hindade pidev kõikumine põhjustab miljonitele kakaokasvatajatele majanduslikku ebastabiilsust ning pidevat vaesust!

Pidevalt vähenev ning ebastabiilne sissetulek tekitab tõsiseid probleeme nii sotsiaalsele sfäärile kui ka keskkonnale. Sissetuleku vähenemisega lõpetavad põllumehed uuendusmeetmetesse investeerimise istandustes. Vanu ja haigeid kakaopuid ei asendata. Istanduste tööliste tervishoiu- ning majutuskulusid kärbitakse. Selline olukord põhjustab tööliste töötingimuste halvenemist. Sellega rikutakse rahvusvaheliselt sätestatud inimõiguste põhimõtteid, näiteks Inimõiguste ülddeklaratsiooni ja Rahvusvahelise tööorganisatsiooni (International Labour Organization ehk ILO) poolt loodud standardeid. Paljudele töölistele ei maksta piisavalt palka ega tagata inimlikke majutustingimusi ning arstiabi. Samuti pole neil õigust luua ametiühinguid. Tööliste kogukondadel puudub piisav ligipääs haridusele, joogiveele ning efektiivsele kogukonnajuhtimisele.

Selleks, et kulusid veel madalamal hoida, kasutatakse lapstööjõudu. Inimkaubandus, mille ohvriteks on eelkõige lapsed, on kakaotootmise üks paljutõestatud kõrvalnähtusid. Hetkel töötab Lääne-Aafrika kakaokasvandustes kuni 2 miljonit last. Enamik neist teeb tööd, mis kahjustab tõsiselt nii nende füüsilist kui vaimset tervist ning samal ajal röövib neilt nende õiguse haridusele. Inimkaubanduse ohvriks langenud lapsed ning nende tööle sundimine on eriti suur probleem Elevandiluurannikul.

See on inimõiguste tõsine rikkumine ning on rahvusvahelise tööõiguse kohaselt karmilt keelatud (ILO regulatsioon 182 ning 138). Enamikel väiketalunikel puudub ülevaade turuolukorrast ning teadmised selle kohta, kuidas luua ametiühinguid, et üheskoos hinnaläbirääkimisi pidada ning oma majanduslikku seisukorda parandada. Samuti puuduvad neil teadmised jätkusuutliku põlluharimise kohta, mis parandaks nende tootlikust ning saagi kvaliteeti.

Kohalike kaubandusreeglite, maksude ja ubade kvaliteedi tõttu jõuab talunikeni vaid väike osa maailmaturu hinnast. Näiteks Elevandiluuranniku põllupidajateni jõuab vaid 40–50% ning Ghana põllupidajateni 70% maailmaturu hinnast.

Kakaotalunikud moodustavad kakaoturul küll suure, kuid jõuetu huvigrupi. Nad ei ole organiseerunud, et oma huvisid suurte kauplejate ning šokolaadifirmade eest kaitsta. Selleks, et šokolaaditootmise ahela väärtuste muutmises kaasa rääkida, on põllumeestel vaja moodustada organiseeritud survegruppe.

Kakaotalunike madal sissetulek ei võimalda neil investeerida oma kasvanduste arendamisse. Mittejätkusuutliku põllumajanduse ning väetiste ja putukamürkide valekasutuse kõige hullemateks tagajärgedeks keskkonnale on pinnase vaesumine ning vee ja mulla reostus. Jätkub vihmametsade raie uute põllumaade rajamiseks.

Loobudes muude põllusaaduste kasvatamisest on talunike sissetulek muutunud kakao tootmisest sõltuvaks, mis omakorda muudab kõikuvate kakaohindade tõttu talunike sissetulekud veelgi ebastabiilsemateks ning bioloogilise mitmekesisuse hävitamise tõttu toob kaasa ökoloogilise katastroofi.


Mõtle kaasa!

Kas Sul on tarbijana tunne, et olukorra muutmine pole Sinu võimuses? Nüüd ei pea Sa end enam abitult tundma! “Make Chocolate Fair!” www.makechocolatefair.org   (MCF!) on rahvusvaheline kampaania, mis paneb 2013–2015 aastal inimesed tegutsema suurema õigluse nimel ülemaailmses kakaotööstuses.

MCF! eesmärgiks on koguda 16 riigis allkirju petitsioonile, mis nõuab šokolaadifirmadelt nii inimeste kui planeedi vastutustundlikku kohtlemist.

MCF! nõuab, et šokolaadifirmad:

  • tagaksid kakaokasvatajatele ja nende töölistele õiglase tasu;

  • peaksid kinni inim- ja tööõigustest kogu kakao tarneahela ulatuses ja võitleksid laste orjatöö vastu;

  • toetaksid kakaokasvatajate tegevusi jätkusuutliku ja mitmekesise põllumajanduse vallas;

  • ühineksid sõltumatu sertifi tseerimis- ja järelevalvesüsteemiga.

Ole valmis tegutsema! Selleks, et kampaanias aktiivselt osaleda, on palju võimalusi:

  • anna oma allkiri petitsioonile;

  • tule kohtuma Lääne-Aafrika kakaokasvatajatega;

  • osale šokolaadibussi Euroopa-turneel;

  • osale üle-euroopalistel šokolaadiaktsiooni päevadel või korralda hoopis omaenda üritusi.

Enne, kui pardale astud, loe veel, kust šokolaad üldse pärineb, kuidas seda valmistatakse ning millised probleemid šokolaadi tootmisega kaasnevad.