Swedbanki Eraisikute Rahaasjade Teabekeskus annab 10 soovitust, kuidas vältida liigset toidu eest maksmist.

1. Käige süüa ostmas kord nädalas, mitte igal teisel õhtupoolikul. Koostage kindlasti enne kauplusse minekut ostunimekiri ja pidage sellest kinni. Hoidmaks kokku poes veedetud aega, on mõistlik kaubad grupeerida poes liikumise teekonna järgi. Esimene kord võib ostunimekirja tegemine aega võtta, kuid järgmine kord tuleb vaid vaadata, millised varud vajavad täiendamist. Lisaks muutke harjumuseks poeskäimine korduvkasutatavate riidest kottidega – nii säästate lisaks oma rahakotile ka keskkonda.

2. Ärge olge liiga mugav – sageli tasub käia liha järel lihapoes ning ostanäiteks köögiviljad turult, selle asemel, et kõik vajalik supermarketist kokku korjata. Nii võidate lisaks rahale kindlasti ka kvaliteedis. Tavapärasele turule on ajasäästlikuks alternatiiviks e-turg ja talumeeste enda kodulehed, kust saab vajalikud aedviljad nädalaks-paariks ja kuivained ka pikemaks perioodiks lausa koju kätte tellida (Tagurpidi lavka, Maakaup jt.). Kaaluda võib ka supermarketite e-asendajaid –toidukaupu pakkuvaid veebisaite (netimarket.ee jt).

3. Vaadake poes ringi sooduspakkumiste ja uute tootjate osas, mitte ärge tarbige vaid harjumuspäraseid tuntud kaubamärke. Varuge poeskäiguks pisut enam aega ja nii mõnigi kord võib tähelepanelik ostja saada samaväärse toote oluliselt soodsamalt kui autopiloodiga kaupu korvi laduv poekülastaja. Vähemtuntud ja soodsamaid kaubamärke tasub otsida alumistelt riiulitelt, populaarsemad ja kallimad brändid ning kampaaniatooted on paigutatud ostja silmade kõrgusele. Sooduspakkumistesse suhtuge siiski ettevaatlikult - allahindluste tõttu teenimata jäänud tulu saab pood tagasi teiste kaupade hinnatõusust. Kui lähete kampaaniapakkumist ostma, olge tähelepanelik muude esmatarbekaupade hinnataseme osas ning pidage kinni tehtud plaanidest. Ka pealtnäha atraktiivse pakkumise puhul, kus kahe toote ostmisel saab kingituseks kolmanda kaasa ja soodustus on 33%, tasub mõelda, kas vajate ühe toote asemel kolme ning šopata ei maksa ka vaid kollaste siltide järgi. Kollane silt tähendab, et see kaup on hetkel tavapärasest odavam – see aga ei pruugi tingimata tähendada, et see on soodsam teistest alternatiividest.

4. Vaadake ja võrrelge lisaks pakendi hinnale ka sarnaste toodete kilo, liitri või tüki maksumust, mis on hinnasildil väiksemas kirjas. Tuttav kaubamärk ei pruugi sisaldada harjumuspärast kogust (nt. 200 grammi asemel 175, 500 grammi asemel 400), seega annab kilohind täpsemat infot toote tegeliku maksumuse kohta. Pange tähele ka koostisosi, nii sööte tervislikumalt.

5. Külmal aastaajal, kui aiasaadused ei ole valmis, tasub võrrelda värskete ja külmutatud toiduainete maksumust. Viimased on reeglina odavamad, aga vitamiinirikkamad, sest nad on korjatud küpsetena ja külmutatud tehnoloogiaga, mis säilitab maksimaalselt kõik kasulikud ained, samas kui kaugelt maalt toodud viljad reisivad ja seisavad poeriiulis päevi enne toidulauale jõudmist.

6. Eelistage igapäevaste ostude tegemisel võimalusel soodsamaid suurpakendeid ka siis, kui pere on väiksem ja puudub vajadus suuremateks varude soetamiseks. Seevastu väiksemaid koguseid on mõistlik osta lahtise kaalukaubana. Näiteks 150 grammise singipaki hinnast moodustab suurema osa pakendikulu.

7. Kui soovite kokku hoida, unustage poolfabrikaadid ja valmistooted – ise valmistatud toit on alati soodsam ja tervislikum. Et vaaritamisele liialt aega ei kuluks, uurige kokaraamatust, milliseid roogasid saaksite valmistada mitme päeva jagu ette. Ka tasub lõunaeine karbiga tööle kaasa võtta, et vältida koju külmikusse soetatud toiduvarude riknemist ja asjatut äraviskamist.

8. Registreerige end kodupoes püsikliendina, et saada infot eripakkumistest ja osa püsiklientide soodustustest. Kodupood olgu hea kaubavalikuga ning ligidal teie elupaigale, et vältida liigset kütuse- ja ajakulu. Tasub teada, et kõige kallimad ostukohad on kioskid ja bensiinijaamad.

9. Lastega poes käimist on parem vältida või teha kokkulepped neile meelepärase ostmise osas juba kodus. Niimoodi väldite laste silmade kõrgusel olevatest ahvatlustest möödumisel ja ebamugavaid läbirääkimisi.

10. Hoidke alles tšekid ja lööge kokku söögile kuluv raha, nii saate juba paari kuu möödudes ettekujutuse, kui suur on teie pere toidukulu ja oskate hinnata, kas seda on sissetulekuid arvetades palju, piisavalt või hoiate liiast kokku ning võiksite endale teinekord mõnd delikatessi lubada.

Allikas: Swedbanki Eraisikute Rahaasjade Teabekeskus