Õiglase kaubanduse (Fairtrade) sertifiteerimissüsteem on 20 aastat vana. Alates 1997. aastast on õiglase kaubanduse kriteeriumid tootmisele ja kauplemisele üleilmselt ühtlustatud. Ühtne kaubamärk lehvitava inimese kujuga on kasutusel kõikides Euroopa riikides alates 2004. aastast, Eestis alates 2007. aastast (www.fairtrade.ee).
- Tarbimine ja tervis
- Helen Orav-Kotta, Bioneeri kaasautor / Rohelinevihmavari.ee eestvedaja
- 9. mai 2013
- Fotol õiglase kaubanduse banaan. CC0 Public Domain. Pixabay
Õiglane kaubandus on rahvusvaheline sertifitseerimissüsteem, mis seisab hea arengumaade väiketalunike ja istanduste tööliste heaolu eest. Tavaliselt müüvad arengumaade väiketalunikud oma kauba suurtele kokkuostjatele väga madala hinnaga. Tihti ei kata tootjale jääv raha isegi tema tegelikke kulusid, rääkimata võimalusest maksta laste koolihariduse või arstiabi eest.
Fairtrade märk tootel tagab, et kauba tootja saab oma töö eest hinna, mis katab tootmiskulud ja võimaldab tootmist pikaajaliselt arendada. Lisaks makstakse õiglase kaubanduse süsteemis osalevatele ühistutele lisatasu, mis investeeritakse ühiselt kogukonna sotsiaalprojektidesse.
Õiglase kaubanduse süsteem keelab lapstööjõu kasutamise ning sätestab nõuded istanduste töötingimustele ja -ohutusele. Kuigi Fairtrade ei ole mahemärgis, nõuab süsteem keskkonnasäästlikku tootmist (allikas: www.roheline24.ee).
Kõige rohkem õiglase kaubanduse tootjaid on pärit Aafrikast, aga lisaks ka Lõuna- ja Ladina-Ameerikast, Aasiast ja Okeaaniast.
Kõige enam tuntud on kindlasti õiglase kaubanduse toiduained, näiteks kohv, kakao, puuviljad, suhkur ning suurt osa neist on võimalik leida ka Eesti toidupoodidest. Sageli pakutakse neid koos ökotoitudega. Peale toidu toodetakse veel riideid, spordivahendeid, kosmeetikat, lõikelilli, puitu ning ka kulda.
Ülemaailmsel õiglase kaubanduse päeval, 11. mail 2013 kell 11 avatakse Tallinnas Rohelise Vihmavarju ja Eheda Moe poes, Pärnu mnt. 82, fotonäitus „Imeline sheavõi“. Pärast näituse avamist toimub huvilistele praktiline sheavõi koolitus.
Sheavõi on võiseemniku seemnetest pressitud rasv, mida Aafrikas on ihuhoolduseks kasutatud aastatuhandeid. Ta sisaldab A, F ja E vitamiine, on niisutav ja toitev, sobib peaaegu kõikidele nahatüüpidele.
Paljude Aafrika naiste jaoks on sheavõi elatusallikaks. Seepärast kutsutakse seda naiste kullaks. Koolitusel kasutatav sheavõi on pärit Ghanast, Kongo külast. Ürituse partneriks on MTÜ Mondo, kes toetab sealsete laste haridusteed ja naiste iseseisvat toimetulekut.
Sheavõid ostes tasub alati kontrollida, kas pakutav on ikka 100% sheavõi. Kuna tegemist on väga kalli rasvaga, siis sageli segatakse seda odavamate komponentidega. Paljud müügil olevad sheavõid on rafineeritud (valget värvi ja lõhnatud), s.t et neid on puhastatud ja töödeldud nii, et või on kaotanud lisaks oma naturaalsele värvile ja aroomile ka suure osa oma kasulikest toitainetest.
Parima kvaliteediga sheavõi on puhas, rafineerimata, ökoloogiliselt kasvatatud ja toodetud õiglase kaubanduse põhimõtetel.
Sheavõi sobib külma, niiske ja tuulise ilma korral naha kaitsmiseks, see aitab ka päikesepõletuse korral, leevendab dermatiiti, psoriaasi ja ekseeme, on hea huulepalsamina, turgutab juukseid, sobib imikute hooldamiseks.
Rohkem infot koolituse kohta http://www.rohelinevihmavari.ee/
Näitus jääb avatuks 30. juunini 2013.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta