Kas oled mõelnud, kui hullus tarbimiskeerises me elame? Piisavalt hullus, sest keskkonnaportaali Treehugger andmetel visatakse iga päev minema vähemalt 350 000 mobiiltelefoni. Üleilmne e-jäätmete aastane koguhulk on aga 50 miljonit tonni. Pole raske arvata, miks see nii on.
- Jäätmed
- Tõlkis, pildistas ja toimetas Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee
- 16. juuli 2017
Toome näite. Paljud lugejad ilmselt veel mäletavad mobiiltelefonide eelset aega, kui olid kasutusel peamiselt lauatelefonid. Kui tihti me lauatelefone vahetasime? Õige vastus on harva. Ja igal pereliikmel polnud isiklikku lauatelefoni. Puudus ka reklaam, mis igapäevaselt oleks tarbijatele teada andnud, et on tagumine aeg vahetada lauatelefoni.
Tehnoloogia on hämmastav, digitaalajastu mugavused on erakordsed, kuid tarbimisega kaasnev muretus on vägagi keskkonnavaenulik. Me ei mõtle, mis saab meie jäätmetest edasi. Treehuggeri portaali andmetel jõudis 2014. aastal toodetud 50 miljonist tonnist e-jäätmetest 41,8 miljonit tonni arengumaadesse, kus jäätmeid käideldakse reeglina valesti. Kannatada saavad nii keskkond kui inimesed.
Mõned faktid:
- vaid 12,5% kogu maailma e-jäätmetest jõuab taaskasutusse;
- 7,2 miljardit mobiiltelefoni on hetkel kasutuses;
- 2012. aastal jõudis 71% e-jäätmetest prügimägedele.
Kasutatud materjal: M. Breyer "The awful reality of e-waste as told in numbers" 13.07.2017
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta