Energeetika- ja automaatikatehnoloogia kontsern ABB Grupp sai oma ajaloo suurima, miljardi dollari suuruse elektriülekande tellimuse Põhjamere tuuleparkide ühendamiseks Saksamaa maismaavõrguga.

2015. aastaks valmiv 900 megavati võimsusega ühendus DolWin 2 hakkab pakkuma puhtast tuuleenergiast saadud elektrit rohkem kui 1,5 miljonile majapidamisele ning võimaldab vältida rohkem kui kolme miljoni tonni süsinikdioksiidi õhkupaiskumist aastas, kirjutas tuuleenergia blogi.

Saksamaa praegu toodetav tuuleenergia aastane maht 27 gigavatti on umbes kaheksa protsenti vähem kui riigi elektrienergiaalased nõuded sätestavad. 2020. aastaks on plaanis toodangut kahekordistada. „Avamere tuuleenergiast on saamas Euroopa peamine taastuvenergia allikas. Taastuvenergia aitab saavutada heitkoguste osas seatud eesmärke tänu väiksemale keskkonnamõjule,“ ütles ABB elektrivõrkude ja –süsteemide divisjoni juht Peter Leupp.

ABB projekteerib, teostab inseneritööd, tarnib ja paigaldab avamereplatvormi, avamere ja maismaa konverterjaamad ning mere ja maa kaablisüsteemid. Elektrienergia ülekandetehnoloogia hakkab edastama 400 MW elektrienergiat Gode Wind II-st ja teistest tuuleparkidest avamere HVDC konverterjaama, mis edastab elektri maismaa HVDC jaama Dörpenis Saksamaa rannikul. Konverterjaamast suunatakse elektrienergia edasi Saksamaa elektrivõrku. Ülekandekaabel kulgeb 135 kilomeetri pikkuselt vee ja maismaa all ning on võimeline üle kandma 320-kilovoldist pinget.

Eestis tegutseb ABB alates 1992. aastast, ettevõtte tegevus jaotub kolme valdkonda: tootmine (tuulegeneraatorid, sagedusmuundurid, elektrikilbid, komplektalajaamad); müük (ülekandevõrkude ja jaotusalajaamade projektid, kesk- ja madalpingetooted, automaatikaprojektid, robotid) ning korrashoiuteenused tööstusklientidele.