Astelpajumari on üks suuremaid c-vitamiini allikaid. C-vitamiin on teadagi vesilahustuv vitamiin, millest organismi varud ei kogune ning mida tuleb seetõttu tarbida igapäevaselt.

Astelpajumarju pidevalt süües saab ennetada haigusi. Samas, kui gripp või mõni muu külmetushaigus kallal, on väga oluline anda organismile suur kogus c-vitamiini - selleks sobivadki astelpajumarjad suurepäraselt.

Aet Trisberg teeb kogu talve jooksul astelpajumarjadest viljaliha sisaldavat mahlakontsentraati. Korraga valmistab Aet umbes 0,5-0,75 liitrit kontsentraati, mida ta jooma hakates lahjendab. „Astelpajumari on ju paljalt süües väga hapu ja vänge mari, see tuleb lihtsalt kuidagi meeldivamaks muuta. Vanasti puistasin marju lihtsalt tee sisse ning surusin lusikaga katki. Mind häirisid aga nahad ja seemned, mis pidevalt suhu lipsasid,“ selgitab tuntud toidublogija.

 Vaja läheb:
  • ca 7 dl astelpajumarju
  • 1 dl vett
  • 0,5 dl suhkrut


Aet paneb jääs astelpajumarjad ja vee potti, lisab sulanud marjadele suhkru ning laseb poti sisu vaid korraks keema. Pärast poti tulelt võtmist laseb ta kogu massi saumikseriga võimalikult peeneks, et nahad oleks katki ning terveks jääksid vaid seemned - neid viimased saumikser ei purusta.

„Võtan väga väikeste aukudega sõela ning valan saadud vedeliku läbi sõela teise nõusse, sõelale jääva viljaliha pressin lusikaga läbi sõela mahla sisse nii, et sõelale jäävad järgi vaid seemned,“ jagab Aet oma nippe.

Saadud segu on väga hapu, seega ei seisa see ka eriti kaua - külmkapis olles kuni kaks nädalat. Seepärast on ka kogused, mida korraga teha on mõtet, suhteliselt väikesed.

Astelpajumahla saab ka kauem seisvaks teha, kui lisada palju rohkem suhkrut, mis toimib säilitajana.

Aet Trisberg kasutab enda tehtud astelpajukontsentraati peamiselt hommikuse "tee" valmistamiseks: „Ma ei vala seda kusagile tee hulka maitsestamiseks, vaid teengi astelpajumahlast sellise kuuma joogi. See on nii vänge, et panen kruusi põhja ühe osa kontsentraati ja lisan kuus või seitse osa keevat vett. Lasen sel veidi jahtuda - kuni kuumuseni, millesse tohib ka mett panna - panen suure kuhjaga teelusikatäie. Mulle meeldib õrn mee maitse joogis.“

Aet joob kodust astelpajujooki umbes septembrist kuni maikuuni igal hommikul, kui ta kodus on. „Teine toit, millest ma ei tüdine, on Pajumäe rosinatega kohupiimakreem - koos astelpajuteega moodustavad need mu igahommikuse maitsva hommikusöögi. Panen ka lapse seda mahla endaga üsna tihti jooma, vahel viskab tal küll üle ning tuleb teha väike paus, mõnikord joob ta seda aga külmalt. Suvel mu organism astelpajumahla üldiselt ei nõua - eks siis ole väga palju muid c-vitamiini allikaid,“ lisab Aet.

Mõte mahla valmistamiseks tuli Taarapõllu talu astelpajumahlast, mis on samuti kontsentraat.