Õiglane kaubandus on rahvusvaheline kokkulepe ja kauplemisviis, mis seisab arengumaade väiketootjate huvide eest ja aitab vähendada vaesust.

Algab Õiglase kaubanduse nädal 23.-29.10.2017: tarbijate huvi Õiglase kaubanduse, läbipaistvuse ja kaupade tegeliku päritolu vastu kasvab iga aastaga

Õiglase kaubanduse põhimõtted seisavad hea järgmiste tegevuste eest:
1) miinimumhinna, õiglase tasu ja tootjate kogukonna arendamiseks mineva lisatasuga panustatakse arenguriikide talunike ja tootjate majanduslikku elujõulisusesse
2) toodetakse keskkonnasõbralikult ja säästlikult
3) keelatud on lapsi ekspluateeriv töö ja orjatöö, peetakse kinni töötajate inim- ja tööõigustest, ning tagatakse paremad töötingimused.

Tooteid ostes või kasutades teab 55% EL-i kodanikest üldiselt seda, millised on toodete kõige olulisemad keskkonnamõjud. Ka Eesti teadlikkus ja Fairtrade’i märgise tuntus kasvab: 2016.a  teadis juba 18 % inimestest, millega on tegemist.

Õiglase kaubanduse nädal on traditsioon, mida tähistatakse Eestis 10. aastat; MTÜ Mondo eestvedamisel tähistatakse alates 2013. Õiglase kaubanduse nädal on lihtne, sest kõik saavad panustada tavalisest rohkem ja omale sobival viisil. Õiglase kaubanduse nädal on tore – lisaks õigetele ostudele saab mängida raadiomängu, võtta ja levitada materjale, teha postitusi, anda intervjuusid, proovida teadmisi viktoriinis, võrrelda ostukorve poodides, pakkuda õiglaselt toodetud kohvi, teed, magusat, veini jms. Ja nädal on avatud kõigile ja osaleda saavad kõik poed, koolid, hotellid, kohvikud, restoranid, maaletoojad, tootjad, hulgimüüjad, vabaühendused ja teised organisatsioonid, kes on õiglase kaubanduse sõbrad.

Kõige põnevam: MTÜ Mondo teeb õiglase kaubanduse ostukorvid, et võrrelda õiglase kaubanduse toodete saadavust erinevates poekettides ja poodides.

Üleskutse: kui Sul on ka plaanitud sellele nädalale õiglase kaubanduse teadlikkust või ostuvalmidust toetav tegu, üritus või kampaania, anna teada Kristina@mondo.org.ee ja kui sobib, paneb Mondo selle info alates 20.10 välja fairtrade.ee kodukale.


Tähistame õiglase kaubanduse nädalat, sest:

Maailm muutub iga ostuga!

Õiglase kaubanduse tooted annavad tunnistust läbipaistvusest ja austusest töö tegijate vastu.

Iga töölise ja taluniku roll ja tööoskused on tähtsad, et tarbijad saaksid nautida kvaliteetsest kaupa.

ÕK tooted ei konkureeri eesti tootjaga, küll aga kasvatavad vastutust meie toidu tootja ees.

Töötegijad sõltumata riigist vajavad õiglast tasu ja inimlikke töötingimusi.

Loe rohkem www.fairtrade.ee