Täna algas alkoholi liigtarvitamist ennetav kampaania ”Terviseks?”, mis keskendub sel aastal terviseprobleemidele, mis võivad kaasneda isegi mõõdukana tunduva alkoholi tarvitamisega, teatas Tervise Arengu Instituut (TAI).

TAI direktor Maris Jesse sõnul tuli eelmise kampaania käigus paljudele üllatusena, et ka mõõdukana tunduv alkoholi tarvitamine võib põhjustada tervisekahjustusi. Tänavu astutakse samm edasi ja püütakse inimestele teadvustada seost nende alkoholi tarvitamise ja võimalike terviseriskide vahel.

Eesti Konjunktuuriinstituudi poolt läbiviidud küsitlusest selgus, et Eesti elanikud tarvitavad enda hinnagul alkoholi vähe või mõõdukalt. Peamiste alkoholi tarbimise põhjustena nimetati traditsiooni tähtpäevade tähistamisel, joomist seltskonna mõttes ning pingete maandamist ja tervise turgutamist.

Ka lahja alkohol põhjustab tõsiseid tervisehäireid

Umbes kaks kolmandikku elanikkonnast ei pea tõenäoliseks, et nende praegused alkoholi tarvitamise harjumused võiksid neile pikemaajalisi terviseprobleeme põhjustada. Alkoholi põhjustatud kahjusid seostatakse tõsise liigtarvitamisega, mõõdukana tunduvat tarbimist aga ei peeta ohtlikuks ega teata ka sellega seotud riske.

Teadlased on alkoholi seostanud kokku üle 60 erineva pika- või lühiajalise haiguse ja tervisehäirega, mis põhjustavad kas olulist elukvaliteedi langust või surma. Nendest olulisimana võib välja tuua neli: südame- ja veresoonkonna haigused, vähk, maksa alkoholtõbi ja vaimse tervise häired.

Eestimaalaste alkoholiprobleem on tõsine:
Aastatel 1997-2008 kasvas Eestis iga-aastane suremus maksahaigustesse 73% ning maksa alkoholtõve ja tsirroosi standardiseeritud suremuskordaja  kuni 64-aastaste elanike kohta on Eestis Euroopa Liidu keskmisest enam kui kaks korda kõrgem.

Alkoholiga seotud statistika ja uuringutulemused on tänasest kõigile kättesaadavad alkoholi aastaraamatus, mille pani Tervise Arengu Instituudi tellimusel kokku Eesti Konjunktuuriinstituut. Lugejaid ootab ka uuendatud veebilehelt www.alkoinfo.ee.