Altruismi demonstreerimine või omakasupüüdmatus teiste suhtes muudab inimesed seksuaalselt atraktiivsemaks, leiti viimases Nottinghami Ülikooli bioloogide ja psühholoogide poolt läbi viidud uuringus.

Kolmes uuringus, milles osales enam kui 1000 inimest, leidsid dr Tim Phillips ja tema kolleegid, et naised peavad altruistlikku iseloomujoont olulisemaks kui midagi muud. Uurimus avaldati ajakirjas „British Journal of Psychology“.

Dr Phillips meelest oleme me harjunud eeldama, et evolutsiooniteooria näeb ette võitlust üksikisendite vahel. Paraku leiab loodusest ka palju näiteid altruismist ja nõrgema aitamisest. Inimeste puhul on eriti selgelt näha, et me võtame olulisi riske ilma selgete kasudeta.  

Uuringus osalejatele esitati mitmeid küsimusi selliste teemade kohta nagu regulaarne veredoonorlus ja vabatahtlik abi haiglates. Naised hindasid altruismi kõigis kolmes uuringus väga kõrgelt.

Kuigi naised hindavad altruismi enam, on see partnerivalikul oluline ka meestele.  

Siiani on altruismi inimeste suhtes, kes ei ole sugulased, peetud austuse ja reputatsiooni näitamise viisiks põhimõttel: „Kuidas küla koerale, nõnda koer külale“.

Uuringu koostajate meelest tuleks altruismi alustõed üle vaadata. Partnerivalikul on inimesed alati eelistanud kaaslast, kes suudab olla pikaajalises püsisuhtes ning aidata kaasa laste kasvatamisele. Altruistlikud inimesed on sellest vaatevinklist vaadatuna parem valik. Seega kandub edasi ka omakasupüüdmatust soosiv geneetiline info.

„Seksuaalne valik on üks tähtsamaid valikuid, mida inimene teha saab,“ on dr Phillips öelnud.

Bioloog dr Tom Reader on Dr Phillipsiga nõus: „Seksuaalne valik on liigi arengu seisukohast tohutu potentsiaaliga mõjutamisvahend.“

Toimetas: Katrin Lipp, rohelised uudised www.bioneer.ee

Allikad: Medical News Today; bpsjournals.co.uk

Foto: lifedynamix.com