USA firmad ja tarbijad on tahtmatult kaasa aidanud Indoneesia vihmametsade ja sealse haruldaste loomaliikide hävimisele, kuna nad ostnud tualettpaberit ja teisi paberitooteid, mis on valmistatud Aasia paberifirma Asia Pulp&Paper tselluloosimassist.

  • Maamajandus
  • 6. juuni 2012
  • Pildistas Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee

Asia Pulp&Paper on maailmas suuruselt viies tselluloositootja, mis on viimasel ajal hüppeliselt suurendanud oma turuosa USA turul, edastas panda.org.

Paraku on turuosa suurenemine otseselt seotud Indoneesia vihmametsade hävitamisega, mis on aga viimaseks koduks sellistele ohustud liikidele nagu Sumatra tiigrid, elevandid ja orangutangid.

Samas on Paseo ja Livi kaubamärkide all müüdavad APP tselluloosist valmistatud paberitooted nagu tualettpaber, köögipaber, pabertaskurätikud ja pabernõud leidnud järjest suurema koha USA kaupluste riiulitel, restoranides, koolides ja hotellides.

Nüüd on aga USA kaheksa jaemüügiketti nagu BI-LO, Brookshire Grocery Company, Delhaize Group, Harris Teeter, Kmart, Kroger, SUPERVALU, and Weis Markets otsustanud viimaste kuude jooksul lõpetada APP paberikiust valmistatud paberitoodete müügi.

WWF-i Tiigri kampaania juht Jan Vertefeuille tõdes, et nad tunnustavad väga neid ettevõtteid sellise sammu eest.

APP alustas Indoneesias tegevust 1984. aastal ja alates sellest ajast on APP ja tema tütarettevõtted WWF-i andmetel maha raiunud 2,4 miljonit hektarit troopilist metsa Sumatra saarel, mis võrdub 4 miljoni jalgpalliväljaku suuruse pindalaga.

WWF metsaeksperdi Linda Kramme sõnul ei peaks kliendid valima Sumatra tiigri ja tualettpaberi vahel. „Seetõttu me palusimegi, et jae- ja hulgimüüjaid ning tarbijaid ei ostaks Paseo ja Livi kaubamärke kandvaid tooteid seni, kuni APP laastab Sumatra metsasid," ütles ta.

Seni on APP aga väga kiiresti suurendanud oma turuosa USA paberitoodete turul, kasvatades muuhulgas hüppeliselt Paseo ja Livi kaubamärke kandvate toodete läbimüüke. Sealjuures oli Paseo kaubamärk möödunud aastal USA turul kõige kiirema läbimüügikasvuga tualettpaber.