Alanud on aasta uus. Pole vist paremat aega, et seada oma elus eesmärke ja anda lubadusi. Eesmärgid teatavasti aitavad meil teha õigemaid valikuid ja hoida kokku väärtuslikku aega. Selleks, et neist lubadustest pisut rohkem kasu oleks, on mõislik järgida paari alljärgnevat nõuannet.
Alanud on aasta uus. Pole vist paremat aega, et seada oma elus eesmärke ja anda lubadusi. Eesmärgid teatavasti aitavad meil teha õigemaid valikuid ja hoida kokku väärtuslikku aega. Selleks, et neist lubadustest pisut rohkem kasu oleks, on mõislik järgida paari alljärgnevat nõuannet.
- Tarbimine ja tervis
- Ardo Reinsalu, www.ajajuhtimine.ee
- 6. jaanuar 2010
Head eesmärgid on mõõdetavad eesmärgid. Öeldakse , et „mida saad mõõta, seda saad kontrollida!“ Seega pole mõtet endale lubada, et hakkan tublimaks või käin rohkem trennis – sellest pole kasu. Heal eesmärgil on lisaks mõõdetavusele veel ajaline piirang ning eesmärk võiks olla realistlik ja konkreetne. Milline siis on hästi sõnastatud eesmärk, mis aitab teha õigemaid otsuseid? Näiteks: „Alanud aastal käin vähemalt 50 korda trennis.“ See on hea eesmärk, kuna on seatud konkreetselt minu sportlike harrastuste kohta, sel on 1-aastane ajaline piirang, üks treening on hästi mõõdetav ja keskmiselt 1 kord nädalas ka üsna realistlik.
Eesmärke peaks inimesel olema mitu. Vähemalt mitmes erinevas valdkonnas. Kui jagame oma igapäevased tegevused erinevatesse kategooriatesse, siis tulevad tavaliselt esile töö, pere ja hobid. Vähemalt nendes valdkondades peaks meil olema seatud üks või mitu eesmärki. Eesmärkide sõnastamine aitab nii teadlikult kui alateadlikult teatud elulistes situatsioonides teha endale sobilikumaid otsuseid. Kujutame näiteks ette, et elu on nagu sõit täistuubitud trammis. Inimene, kes pole endale eesmärke sõnastanud, käitub pigem nii nagu teised tema ümber. Kui enamus lähevad trammist välja, siis läheb ka tema. Kui veab, oli see tema jaoks sobiv peatus, kui mitte, siis peab ta leppima teiste jaoks sobiva peatusega. Seevastu eesmärki omav inimene teab täpselt kuhu ta jõuda tahab ja väljub just endale sobivas peatuses.
Eesmärke tuleb regulaarselt kontrollida ja täiendada. Oletame, et sõnastad endale kohe peale selle artikli lugemist olulisemad eesmärgid. Kindlasti on mõistlik need juba nädala pärast uuesti üle vaadata! Nimelt võib siis täna heana tunduv mõte vajada pisut kohendamist. Järgmine tähtaeg eesmärkide kontrollimiseks võiks olla ca poole aasta pärast. Siinkohal tuleks kindlasti panna see nädalane ja pooleaastane tähtaeg endale kalendrisse kirja!
Väga raske on pidada kinni tähtaegadest ja lubadustest, mis peavad toimuma mingil määramatul perioodil. Näiteks poole aasta pärast, aasta jooksul, järgmisel nädalal – need on kõik halvad tähtajad. Pane parem oma kalendrisse kuupäevaliselt kirja meeldetuletus oma eesmärgid üle vaadata ja siis on mingi tõenäosus, et sa seda reaalselt ka teed.
Paiguta oma eesmärgid nähtavale kohale. Vana hea post-it-monitori-küljes lahendus on super. Iga päev on see sõnum meil silme ees ja vahetevahel üle lugedes saad endalt küsida, et kas tegeled ikka õigete asjadega või on siht jälle ära kadunud. Kui post-it ei meeldi, pane eesmärk endale arvuti ekraanile taustaks, mobiili sisselülitamise teateks, pabermärkmiku kaanele, auto kindalaekasse või rahakoti vahele. Kindel on see, et mida tihedamini eesmärk meile ennast meelde tuletab, seda rohkem on meil võimalust oma elu korraldada oma äranägemise järgi.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta