Tööstustoodangu tootjahinnaindeks, mis iseloomustab Eestis nii koduturule kui ka ekspordiks valmistatud tööstustoodete hindade muutust, tõusis 2021. aasta aprillis võrreldes märtsiga 1,6% ja võrreldes eelmise aasta aprilliga 6,8%.

  • Maamajandus
  • 20. mai 2021
  • Foto: Puitkonstruktsioon. Janek Jõgisaar, Bioneer.ee

Statistikaameti juhtivanalüütiku Eveli Šokmani sõnul mõjutas indeksit märtsiga võrreldes enam hinnatõus puidutöötlemises ja puittoodete tootmises ning metall- ja plasttoodete tootmises. „Vastupidist mõju avaldas aga kütteõlide ja rõivatootmise hinnalangus,“ kommenteeris Šokman.

Eelmise aasta aprilliga võrreldes mõjutas indeksit enim hinnatõus elektrienergia tootmises, puidutöötlemises ja puittoodete ning elektroonikaseadmete tootmises. Veel avaldas mõju tekstiilitootmise hinnalangus.

Ekspordihinnaindeks suurenes aprillis võrreldes märtsiga 1,3%. Hinnad tõusid kõige rohkem paberi ja pabertoodete tootmises, elektrienergia ning kummi- ja plasttoodete tootmises. Hinnad langesid enim jalatsi- ja naftatoodete tootmises. Võrreldes eelmise aasta aprilliga suurenes ekspordihinnaindeks 9,9%.

Impordihinnaindeks kasvas aprillis võrreldes eelmise kuuga 1,5%. Enim tõusid puittoodete, keemiatoodete ja elektrienergia tootmise hinnad. Suurim hinnalangus sai osaks jalatsitootmisele ja rõivatootmisele. Võrreldes 2020. aasta aprilliga suurenes impordihinnaindeks 9,4%.

Aprillis oli tootjahinnaindeksi suurimaks mõjutajaks puidutöötlemine