Koolidele õpetaja äraolekul appi tulev asendusõpetajate programm (ASÕP) laieneb hoogsalt ning otsib üha uusi õpetamisest huvitatuid inimesi Harju-, Rapla-, Jõgeva- ja Tartumaal.

  • Keskkonnaharidus
  • 29. oktoober 2019
  • Foto: Martin Villig Saku gümnaasiumis/Laura Koni

Tänaseks on programmiga liitunud ligi 700 asendusõpetajat peamiselt Tartu- ja Harjumaalt, ent koolide suure huvi tõttu otsitakse juurde 300 uut õpetamishuvilist. Asendusõpetajaks saavad hakata kõik kõrgharidusega inimesed, kellel on kogemus kas õpetamises, meeskonna juhtimises või noortega tegelemises. Programm aitab õpetamist alustada ka neil, kel puudub varasem õpetamiskogemus.

Programmi vahendusel on tunde asendamas käinud üle 150 inimese, nende seas ka Bolti ja Heateo Haridusfondi kaasasutaja Martin Villig*: “Asendasin Saku Gümnaasiumis 11. klasside inglise keele tundi, kus teemaks oli tuleviku transport. Hea meel on tõdeda, et noored mõtlesid ja arutlesid aktiivselt kaasa - tänu sellele algas mu päev hoopis erilisemalt kui tavaliselt.”

Programmi tegevjuhi, Gerli Neppi sõnul on üle 50 kooli neid juba üles leidnud ja täna asendatakse keskmiselt 800 tundi kuus. Neppi lisab, et asendusõpetajaks tulevad väga erinevad inimesed: „Näiteks IT-spetsialist, kes käib osaajaga matemaatikatunde andmas; pedagoogika üliõpilased, kes käivad varakult erialaseid tunde asendamas; pensionil olevad õpetajad, kes soovivad väikese koormusega tunde anda; samuti on meil koduseid emasid ja teadureid, kes tahavad kontakti noortega.”

ASÕP-i võimalusi kasutava Muraste Kooli direktor Priit Jõe tõdeb, et asendusõpetajate järele on tõepoolest vajadus. „Olemasolevate õpetajate töökoormus on piisavalt suur. Täiendavate tundide andmine tähendab lisapinget, mille tõttu õpetamise kvaliteet õpilaste jaoks tõenäoliselt langeb.”

MTÜ ASÕP lahendab olulist kitsaskohta Eesti haridussüsteemis, milleks on leida asendusõpetajad sadadele koolitundidele. Antud ettevõtmine koondab endas kokku asendusõpetajate võrgustiku ja pakub koolidele asendusõpetajate leidmise süsteemi, seda võimalikult väikese aja- ja energiakuluga.

MTÜ ASÕP on saanud kasvamiseks toetust Heateo Haridusfondilt ja Heateo Mõjufondilt. Aastaks 2021 on siht jõuda üle-eestiliseks ning olla koolidele abiks vähemalt 2500 asendustunniga kuus.

Heateo Haridusfond on Eesti uue põlvkonna ettevõtjate eestvedamisel loodud filantroopiafond. Heateo Haridusfondi algatajad on Taavet Hinrikus, Martin Villig, TransferWise ja Bolt ning fondi tööd juhib Heateo Sihtasutus. Heateo Mõjufond on Eesti esimene filantroopiafond, mille asutas Heateo Sihtasutus koos eraisikute ja ettevõtetega, et toetada ühiskondlikke probleeme lahendavaid algatusi.