Kosmonautika päeval, 12. aprillil toimus TÜ teaduskooli eestvedamisel Tartus 11. astronoomia lahtine võistlus, millel võis osaleda igaüks, kes soovis oma astronoomiaalaseid teadmisi proovile panna.

Võistluse vanemas astmes osales 17 ja nooremas 19 õpilast. Vanemas astmes osutus parimaks Tallinna reaalkooli õpilane Carel Kuusk ja nooremas astmes Airon Johannes Oravas Tallinna Prantsuse lütseumist.

Võistlusel tuli õpilastel lahendada kolme tunni jooksul kuus ülesannet. Näiteks pidid nad leidma vastuse küsimusele, kas inimesed on Kuu pinnal käinud, sest tänapäeval on väga populaarsed inimeste Kuu peal käimisega seotud vandenõuteooriad.

Vandenõuteoreetikute väitel võiks nende väiteid ümber lükata, pildistades Kuul senini asuvaid kuumoodulite alusplatvorme näiteks Hubble kosmoseteleskoobiga. Nii küsitigi võistlejatelt, kas Hubble’i kosmoseteleskoobiga on võimalik pildistada Kuu peal asuvaid Apollo 11, 12, 14-17 laskumismooduleid? Aga Kuul olevaid USA lippe?

Selle aasta astronoomia lahtise võistluse parimad vanemas astmes olid:

1. Carel Kuusk Tallinna reaalkooli 10. klassist,
2. Hartvig Tooming Tallinna prantsuse lütseumi 10. klassist,
3. Taavet Kalda Gustav Adolfi gümnaasiumi 10. klassist.

Noorema vanuseastme parimad olid:

1. Airon Johannes Oravas Tallinna Prantsuse lütseumi 9. klassist,
2. Richard Luhtaru Miina Härma gümnaasiumi 8. klassist,
3. Loona Volke Miina Härma gümnaasiumi 9. klassist.

Olümpiaadi tulemused leiab Tartu ülikooli teaduskooli lehelt.

Astronoomia lahtise võistluse tulemuste põhjal koostati nimekiri kandidaatidest, kes asuvad püüdma kohta Eesti võistkonnas rahvusvahelise astronoomia ja astrofüüsika olümpiaadil, mis toimub 26. juulist 4. augustini Indoneesias.

Preemiad parimatele pani välja Tartu observatoorium. Astronoomia lahtise võistluse läbiviimist rahastas haridus- ja teadusministeerium ning koordineeris Tartu ülikooli teaduskool.