Euroopa Komisjon avaldas 7. märtsil nn „rohelise raamatu“ keskkonda sattunud plastijäätmeid käsitleva Euroopa strateegia kohta, mille eesmärgiks on algatada arutelu selle üle, kuidas muuta plasttoodete olelusring säästlikumaks ning vähendada plastijäätmete mõju keskkonnale.

Rohelises raamatus kirjeldatakse plastijäätmete probleemi, mis on tingitud eelkõige plasti kui odava, mitmekülgse ja tööstuslikult paljude kasutusvõimalustega materjali kasutamise plahvatuslikust suurenemisest.

Kuna plast on ühtlasi väga püsiv materjal, mis peab vastu kauem kui sellest valmistatud tooteid, tekib kogu maailmas järjest rohkem plastijäätmeid.

Suureks probleemiks on selliste jäätmete sattumine nt merekeskkonda. Euroopa Komisjoni teatel jõuab maailmamerre igal aastal 10 miljonit tonni enamasti plastidest koosnevaid jäätmeid, mis muudavad ookeanid ja mered maailma suurimaks plastiprügilaks.

Kuni 7. juunini saavad kõik esitada arvamusi, kuidas plastjäätmete probleemi vähendada.

Rohelises raamatus nähakse peamiste võimalike lahendustena jäätmetekke vältimise ning jäätmete korduskasutamise mehhanisme, ent ka keskkonnasõbralikuma bioplasti arendamist. Samuti tuleb Komisjoni hinnangul kaaluda juba plasttoodete väljakujundamisel seda, et need oleksid võimalikult korduvkasutatavad. Komisjoni poolt välja toodud probleemide ja lahenduste osas on igaühel võimalik arvamust avaldada, kuna sel teemal on avatud konsultatsioon kuni 7. juunini 2013. a.

Avalik konsultatsioon plastjäätmete teemal (veebileht ingl k, eestikeelsed küsimused on rohelise raamatu eestikeelses versioonis iga teema järel).


Käesolev uudis pärineb Keskkonnaõiguse Keskuse igakuisest keskkonnaõiguse uudiskirjast, mille väljaandmist rahastab Keskkonnainvesteeringute Keskus.