Lähtudes soovist avaldada positiivset mõju nii inimestele kui ka planeedile loobub IKEA järk-järgult plastiku kasutamisest tarbijapakendil tootmisel. Tarbijapakenditest plastiku kõrvaldamine viiakse läbi samm-sammult - 2025. aastaks soovitakse plastik eemaldada uue tootevaliku pakenditest ja 2028. aastaks ka juba olemasoleva tootevaliku pakenditest. Selle sammuga soovib IKEA vähendada plastjäätmeid ja -reostust. Samuti suunata tööstust keskenduma taastuvatest ning taaskasutatud materjalidest pakendilahenduste väljatöötamisele.

Pakend on IKEA ärimudeli põhikomponent ning mängib taskukohasuse, jätkusuutlikkuse ja ohutul käsitlemisel olulist osa. Plastjäätmete ja saaste vastu võitlemiseks on IKEA juba oluliselt vähendanud pakendilahendustes kasutatava plasti kogust. Hetkel moodustab IKEA ühes aastas kasutatavast pakkematerjali kogumahust plast alla 10%. Selleks, et plastik tarbijapakenditest täielikult eemaldada, jätkab IKEA ainult taastuvate või taaskasutatud materjalide kasutamise suunas liikumist.

„Plasti järkjärguline kaotamine tarbijapakendites on järgmine suur samm meie teekonnal, mille eesmärk on muuta pakendilahendused säästlikumaks ja toetada üldist pühendumust plastreostuse vähendamisele. Samuti soov keskenduda taastuvatest ja taaskasutatud materjalidest pakendite väljatöötamisele. Üleminek toimub järgmiste aastate jooksul järk-järgult. Alternatiivina keskendutakse peamiselt paberile, kuna see on nii ringlusse võetav, taastuv kui ka laialdaselt taaskasutatav kogu maailmas,” ütles Erik Olsen, IKEA Rootsi pakendi- ja identifitseerimisjuht.

IKEA kulutab aasta ligikaudu 920 000 tonnile pakkematerjalile üle 1 miljardi euro. Tarbijapakendites plastist loobumine nõuab uute lahenduste väljatöötamist ning tihedat koostööd tootearendusmeeskondade ja IKEA tarnijatega üle kogu maailma. Plastpakendid võivad jääda kasutusse IKEA toiduvaliku teatud osadesse, kus seda on pärast 2028. aastat vaja kvaliteedi- ja toiduohutusstandardite tagamiseks. Sel juhul kasutatakse plastiku saamisel taastuvaid ja taaskasutatud materjale/allikaid.

„Leidlikkus on osa IKEA pärandist ja pakend pole selles osas sugugi erand. Meie plastikust loobumine tarbijapakendilahendustes on lähiaastatel kahtlemata keeruline ülesanne. Selle ettevõtmisega loodame elavdada pakendite innovatsiooni ning kasutada oma suurust ja haaret, et avaldada positiivset mõju pakenditööstusele ka väljaspool meie tarneahelat,“ ütles Maja Kjellberg, IKEA Rootsi pakendiarendusjuht.