Moebrändid kutsuvad komisjoni ühiselt üles toetama Euroopa kodanikualgatust Karusnahavaba Euroopa ning keelustama karusloomakasvatuse ja tehistingimustes kasvatatud karusnahatoodete impordi. Kodanikualgatusele andis oma toetusallkirja üle 1,7 miljoni Euroopa kodaniku, sh 6219 Eesti kodanikku.

Eesti moebrändidest liitusid üleskutsega Anu Rieberg Design Studio, KJA, KittleMood, Mammu Couture, Mia&Leela, Tanel Veenre, Tiina Talumees Stuudio ja TUUB. Lisaks liitus ka kaubanduskeskuste arendaja Astri Grupp ja vaibakunstnik Leeda Ots.

AVALIK KIRI:

“Lugupeetud Stella Kyriakides, tervishoiu ja toiduohutuse volinik!

Kuna mood liigub pidevalt jätkusuutlikumate mudelite poole, on loomade heaoluga seotud probleemid muutunud kogu tööstuses olulisemaks. Erilist tähelepanu väärivad karusnaha tootmisega seotud probleemid.

Karusnaha saamiseks kasvatatavad liigid on peamiselt metsloomad. Igal aastal peetakse ELis miljoneid naaritsaid, rebaseid ja kährikuid traatvõrgust puurides ning tapetakse ainult või peamiselt nende karusnaha pärast. Viimastel aastakümnetel on teadlased, loomakaitseorganisatsioonid ja Euroopa kodanikud selle praktika hukka mõistnud. Moetööstuses võetakse aga üha suuremaid jätkusuutlikkuse eesmärke ja eelistatake aina rohkem loomasõbralikke alternatiive. Seda peegeldab selgelt tõsiasi, et meie tarbijad, Euroopa kodanikud, on üha enam nõudnud moetooteid, mille tootmiseks ei kasutata karusnahka.

Tänu sidusrühmadega peetud dialoogile ja uusimatele teaduslikele tõenditele oleme mõistnud, kui jätkusuutmatu ja ebaeetiline on karusloomafarmide tegevus. Olles paremate teadmistega karusloomakasvatuse praktikast mõistame, et karusnahatööstuse pakutavad sertifitseerimisskeemid ei käsitle karusloomakasvatuse olulisi heaoluprobleeme, kuna karusloomakasvandustes ei ole võimalik rahuldada karusloomade liigispetsiifilisi vajadusi.

Moeettevõtetena oleme kindlalt pühendunud sellele, et meie ärimudel järgiks loomse päritoluga materjalide osa säästva arengu eesmärke (Sustainable Development Goals), eriti eesmärke nr 12-15. Vaadates jätkusuutlikkuse aruandeid, on näha, kuidas loomade kohtlemise teema muutub üha enam oluliseks. Teisisõnu on loomade heaolu prioriteet nii tarbijatele (ja teistele välistele huvigruppidele) kui ka ettevõtetele endile. Selline lähenemine viib loomade karusnahale alternatiivsete materjalide väljatöötamisele suunatud rõivatööstuseni. Märgime, et kogu tootmisahel on orienteeritud karusnaha kasutamise lõpetamisele moestööstuses. Kasutades tehnoloogilisi uuendusi tekstiilmaterjalides, saame rahuldada turunõudluse karusnahavabade toodete järele austusest loomade ja keskkonna vastu, mis juurdub üha enam Euroopa sotsiaalsetesse väärtustesse.

Praeguseks on hinnanguliselt 69 protsenti tuntuimatest luksusbrändidest karusnahast loobunud. Hiljuti demonstreerisime Milano ja Pariisi moenädalatel taaskord, kuidas on võimalik toota moekollektsioone ka tipptasemel turgudele ilma loomade karusnahka kasutamata. Lisaks loomakarusnahkade väljajätmisele meie kollektsioonidest ja kauplustest võtavad moeajakirjad sisu ja reklaamide osas üha enam kasutusele karusnahavabu toimetamisstandardeid. Selle moemaailma edasiviiva lähenemisega loodame, et karusnahk muutub peagi moetööstuses täiesti vastuvõetamatuks.

Vaatamata karusnahavaba poliitika tohutule mõjule usume, et regulatiivsete meetmete rakendamine annaks tohutut lisandväärtust meie ja valitsustevaheliste organisatsioonide eetiliste ja jätkusuutlikkuse eesmärkide saavutamiseks. Praeguseks on 19 liikmesriiki rakendanud karusloomakasvatust piiravaid või keelavaid õigusakte, samas kui osa riike (nt Iisrael, California osariik ja paljud USA linnad) on kehtestanud loomade karusnahaga kauplemise keelud. Lisaks on 1 701 892 miljonit Euroopa kodanikku allkirjastanud Euroopa kodanikualgatuse "Karusnahavaba Euroopa", mis näitab erakordset toetust tuleviku Euroopale, kus karusnahal üldse pole kohta.

Nendel põhjustel peame meie, allakirjutanud moebrändid, asjakohaseks Euroopa Komisjoni sekkumist, mille eesmärk on tasakaalustada siseturg üle kogu ELi hõlmava karusloomakasvatuse keelu ja mis tahes tüüpi karusnahast toodetega kauplemise keelu kehtestamise kaudu.”

Alla kirjutasid:

ba&sh

Breuninger

Closed

Elisabetta Franchi

Hugo Boss

Hervis

Klingel

Marc Cain

Marc O’Polo

Miniconf (Sarabanda, i DO, Dodipetto)

O bag

Otto Group

OVS

Save the Duck

Tchibo

Marina Salamon (entrepreneur)

A.S. Watson Benelux

Alabama Muse

Anu Rieberg Design Studio

Astri Grupp

Compassion 4 Fashion OÜ

Ellos Group

Green Laces

GUILD

KJA

KittleMood

Leeda Ots

Mammu Couture

Mia&Leela

MK Ambitsia

Nelly.com

Otrium

Ræburn

Skall Studio

Tanel Veenre

Tiina Talumees Stuudio

TopVintage

TUUB

Loe avalikku kirja originaalis siin (inglise keeles).

Lisaks allakirjutanud ettevõtetele on üle lisaks 1500 ettevõtte ülemaailmselt liitunud karusnahavaba jaemüüjate programmiga, mis tunnustab ja toetab karusnahavaba poliitikale pühendunud jaemüüjaid. Programm “Fur Free Retailer” on maailma juhtiv programm karusnahavabade ettevõtete ühendamiseks tarbijatega, kes otsivad eetilisi kaupu, ning tunnustab ISO 26000 ettevõtte sotsiaalse vastutuse suuniseid.

Programmiga “Fur Free Retailer” on liitunud ka järgmised tuntud brändid:

Adidas

Asos

Armani

Bestseller (Jack and Jones, Vero Moda, Name It, LMTD, Only)

Burberry

Diesel

Dolce&Gabbana

Esprit

Ferragamo

Furla

GAP

Givenchy

H&M

Inditex group (Zara, Pull&Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Oysho)

Jean Paul Gaulter

Jimmy Choo

Kering Group (Gucci, Saint Laurent, Bottega Veneta, Balenciaga, Alexander McQueen, Brioni)

Lacoste

Mango

Michael Kors

Next

Prada Group (Prada, Miu Miu, Church’s, Car Shoe)

Ralph Lauren

s.Oliver

Stella McCartney

Valentino

Versace

VF Corporation (Vans, The North Face, Timberland, Dickies, Altra, Eastpak, Icebreaker, JanSport, Kipling, Napapijri, Smartwool, Supreme, Wrangler), USA

YNAP group (yoox.com, net-a-porter.com, mrporter.com, theoutnet.com)

Zalando

Märtsi lõpus korraldas Loomus ka juba teist korda Eesti moe tähtsündmuse Tallinn Fashion Weeki raames julmusevaba moeshow, kus tutvustasid oma loomingut Karl Joonas Alamaa, CAROL X OTT, KittleMood ja Eesti Kunstiakadeemia / Estonian Academy of Arts tudengid, Hedy Kohv ja Kristel Akerman. Loomuse korraldatud moešõu oli jätkusuutlik ja 100%  vaba loomsetest materjalidest.

Esimese Eesti ajakirjana on Ajakiri Vegan liitunud karusnahavaba programmiga “Fur Free Retailer” ja andnud lubaduse oma veergudel mitte reklaamida ehtsast karusnahast tooteid ega kutsuda üles neid kandma.