Alates 2024. aasta jaanuarist tuleb Eestis biojäätmeid koguda teistest jäätmetest eraldi. Enamikus majapidamistes on klaasi, paberi ja plasti sortimine juba ära korraldatud, kuid biojäätmete kogumiseks koha leidmine võib mõneski kodus olla paras väljakutse. Sisekujundaja jagab lihtsaid näpunäiteid, kuidas selleks võimalusi leida – isegi siis, kui ruumi napib.

  • Jäätmed
  • 1. detsember 2023
  • Foto: Pressifoto

„Biojäätmete liigiti kogumisega alustades tekib mitu küsimust: kus selleks ruumi leida, kuidas vältida võimalikke ebameeldivaid lõhnade ja vedelike teket ning kuidas viia jäätmed mugavalt konteinerisse või kompostrisse. Igas kodus on siiski võimalik leida taskukohane lahendus ja vahel piisab ka juba olemasolevatele esemetele uue kasutusviisi leidmisest,“ ütles IKEA Eesti sisekujundusosakonna juht Pedro Castro. 

Ta tuletab meelde, et biojäätmetena eraldi kogumisele kuuluvad komposteeritavad toidu- ja köögijäätmed, näiteks puu- ja köögiviljakoored, kalaluud, kohvi- ja teepaks, teekotid ja kohvifiltrid ning toidujäägid. Samuti võib biojäätmete mahutisse panna ilma potita toataimed ja närtsinud lõikelilled, tahkunud rasva, pabermassist munakarbid, köögipaberi ja pabersalvrätikud.

 

Vaata, kui palju sul kodus ruumi on

 

Kui sul tekib küsimus, kuhu veel üks jäätmete kogumisnõu ära mahutada, soovitab sisekujundaja alustuseks oma kodu üle vaadata ja välja valida just sulle sobivaim lahendus.

„Biojäätmeid on kõige mugavam hoida väikeses lekkekindlas kaanega prügikastis, millele pääseb lihtsalt ligi. Ebameeldiva lõhna ja putukate vältimiseks võiks seda tühjendada ülepäeviti. Kui sortimislahendus on kergesti ligipääsetav, pole seda tühjendada keeruline. Hea valik võib olla väike prügikast, mis on paigutatud köögikappi. Pista sellesse 10–15-liitrine biolagunev prügikott ning võidki kõik biojäätmed mugavalt välja viia, ilma et peaksid prügikasti pärast iga kasutuskorda pesema. Värskema lõhna saamiseks viska prügikasti aeg-ajalt tsitruseliste koori," soovitas Castro.

Sisedisainer tuletab ka meelde koduse ruumisäästmise kuldreeglit. „Kõige vähem võtavad ruumi kõrged ja kitsad lahendused, millel on mugavad käepidemed. Sellised mahutid ei võta palju ruumi ja neid saab hoida koridorisopis või köögiseina ääres. Eriti head on siin kokku käivad lahendused – kui sa neid parajasti ei vaja, saad nad lihtsalt kappi tõsta. Kitsastes kohtades tasub mõelda kaheosalisele prügikastile. Kui aga ruumi on rohkem, võib valida virnastatavad prügikastid, mida kasutades saab ringlusse võetavaid jäätmeid koguda pikema aja jooksul,“ soovitas sisekujundaja.

Ta lisas, et eramaja omanikel ruumipuudust tavaliselt ei ole, mistõttu on neil vabamad käed, et otsustada, milline sortimislahendus neile kõige rohkem meeldib.

 

Lähene sortimisele loovalt

 

Biojäätmete sorteerimiseks tehtavad kulutused ei maksa sugugi palju, sobiva lahenduse võib leida lausa alates 1,49 eurost. 

„Kui oled biojäätmete kogumise lahenduse sisse seadnud, saad teiste jäätmete sortimisega improviseerida. Täienda olmeprügikasti suuremast ostust üle jäänud pappkastiga või riputa ukse külge poekott – see on hea koht pakendite sortimiseks. Paberi, papi ja purkide jaoks võib kasutada virnastatavaid kaste. Pandipakendite kogumiseks võivad hästi sobida sangadega pesukorvid. Prügikaste võib ka loominguliselt märgistada, näiteks kleepida neile sildid juhiste või joonistega, kuhu miski käib – nii on ka pere pisematel või külla tulnud sõpradel kõik kohe selge,“ ütles Castro.

 

Mida vähem jäätmeid, seda vähem sortimist

 

Pühade lähenedes aitab väiksem kogus tekkivaid toidujäätmeid säästa ka raha, ja seda peab jõulude tähistamisel oluliseks peaaegu pool (46%) eestimaalastest*.

„Osta pakendamata tooteid või proovi vältida näiteks puu- ja köögiviljade panekut kilekottidesse. Nii saad need koju jõudes kohe sarnaste toodete juurde kappi või külmkappi panna. Tänu sellele ei jää miski seisma ega lähe halvaks ainult seetõttu, et tooted olid kilekotis peidus ja sa ei pannud neid muude asjade hulgas tähele. Nii valmistad ka süüa läbimõeldumalt ega pea aegunud tooteid ära viskama. Või kui miski hakkab aeguma, aga sul pole seda parajasti tarvis, siis pane see sügavkülma ja kasuta järgmine kord toidu valmistamiseks,“ ütles sisekujundaja.


*Vastavalt IKEA küsitlusele, mis viidi läbi 2023. aasta septembris ja milles osales üle 500 vastaja.