Kohalikud mahetooted, kohalike väiketootjate tooted, välismaised mahetooted – sellises järjekorras eelistab vastse poekese Bioteek omanik Kadri Kont-Kontson valida müügile kaupa. 

Bioteek 2
Pildistas Agnes Männiste, Bioneeri vabatahtlik.

Kalamajas uksed avanud talu- ja väiketootjate kauba austajatele mõeldud Bioteek pole tegelikult ainult mahepood, vaid ka pagaritöökoda, sest kohapeal küpsetab pagar Kristi Oskar iga päev maitsvat taluleiba, pirukaid ja kooke. Leiba saab pagarilt tellida ka koju kaasa ostmiseks ning leiva sisse saab paluda panna kõiksuguseid mõnusaid lisandeid – oliive, päikesekuivatatud tomateid, basiilikut jne.

Eelkõige leiab Bioteegist kodumaisete tootjate kaupu ning müügil on läbilõige kõigist toodetest, mida ühest toidupoest võiks tahta. Poe juhataja Kont-Kontson lähtubki tooteid müügile valides sellest, et kõik vajamineva kauba saaks ühest kohast. Sestap ei käi ka kõik poekeses müüdav nimetuse "öko-" alla. 

Bioteek 3
Pildistas Agnes Männiste, Bioneeri vabatahtlik.

Hummusest metsseafrikadellide ja nõgesepastani

Müügil on näiteks värsked puu- ja köögiviljad; Nopri, Talumeierei, Esko talu ja Pajumäe talu piimatooted; Lehe talu helbed, jahud ja köögiviljad; Eesti Mahe märgi all teravilja- ja lihatooted; palju tervisetooteid – läätsed, sojaoad, taimeteed, kohvid-õlid, orgaaniline imikutoit jne. Samuti pakub pood hummust, mahesuhkrut, nõgesepastat jm. Toiduainete kõrval müüakse Nurme Seebi seepe ja muud käsitöökosmeetikat, mähkmeid ning poelettidelt leiab koguni mõned raamatud. Eristub Bioteek teistest sarnastest poodidest aga selle poolest, et piima saab osta oma nõusse ning munegi müüakse lahtiselt.

Erilisematest müügil olevatest toodetest tõstab Kont-Kontson esile Linnamäe lihatööstuse metsseafrikadelle, maapirni, Taarapõllu talu kuivatatud mustsõstra ja aedvaarika krõpse. „Kõige parem mahetoote üldse on aga Karli ja Linda pähklimüsli tumedas šokolaadis,” leiab mahepoe juhataja. Kõige nõutumad tooted on paar nädalat avatud olnud poes Lehe talu kaerahelbed ja neljaviljahelbed.

Bioteek 4
Pildistas Agnes Männiste, Bioneeri vabatahtlik.

Kuid Bioteek ei müü mitte ainult mahetooteid, vaid kogu poe kontseptsioonis on lähtutud keskkonnasõbralikest materjalidest ja energiasäästlikkusest. Selleks toimus koostöös Eesti Kunstiakadeemia (EKA) sisearhitektuuri ja mööblidisaini osakonnaga töötuba ning tudengid koos juhendaja Priit Põldmega analüüsisid, kuidas tagada tööprotsesside ja ruumikasutuse optimaalsus ja säästlikkus.

„Säästlikkus tähendab meie jaoks, et disainlahendus ja kasutatavad materjalid pidid olema teostatud kohalikest taaskasutusmaterjalidest ja keskkonnasõbralikult. Kogu loodav töö- ja tootmisprotsess pidi olema optimaalne, uuenduslik ning säästev,” selgitas Kont-Kontson poe põhimõtteid ja valmimist. “Meie eesmärk on aidata tarbijal teha keskkonda ja tervist säästvaid valikuid. Säästlikkus hõlmab kõiki poes kasutatavaid ressursse – elektrit, soojust, kütust, ehitusmaterjale, töötajate aega jne. Bioteegis on eelistatud taastuvatest loodusvaradest valmistatud materjalid ning uuestikasutus.”

Bioteek 5
Pildistas Agnes Männiste, Bioneeri vabatahtlik.

Laelambid Taani telemajast, lett nõukaaja kohvikust

Töötoa tulemusel valmis neli komplekti visandeid, võidutööna kujundasid mahepoe EKA 3. kursuse tudengid Kätlin Mäggi, Mari-Liis Palts ja Kairit Sõlg. Bioteegis ripuvad leti kohal lambid, mis pärit ühest Taani taaskasutuspoest ja kunagi 1950ndatel aastatel valgustanud Kopenhaageni telemaja. Uksed ja letid pärinevad nõukogudeaegsest kohvikust, külmikudki on teise ringi omad. Poe seinad on värvitud kohupiimavärviga, 1950ndate mustriga pabertapeet telliti Soomest. Bioteek on Rohelise Energia klient.

Hariduselt juristist poeomanik Kont-Kontson avas Bioteegi Interneti-poe juba aasta tagasi lapsega kodune olles ja ise puhtaid toiduaineid eelistama asudes. Füüsilisel kujul kaupluse idee oli naisel samuti juba aasta tagasi, ent ideest teostuseni kulus lihtsalt aega. „Kui on õige idee ja teed südamega, siis tulevad asjad ise su juurde,” räägib Kont-Kontson, mis tema unistuse täitumisele kaasa aitas.

Just Kalamaja valis naine poe asukohaks seetõttu, et elas ise samas kandis ja peab seda ühe mahepoe jaoks väga õigeks kohaks. Kont-Kontson leiab, et oleks õige, kui selline poeke asuks igas linnaosas.

Bioteek 3
Pildistas Agnes Männiste, Bioneeri vabatahtlik.

Vaata lisaks:

Kauplus Bioteek - Kopli 18, Tallinn
Avatud E-L 7.30-19, P 10-16