BLOGIVALIK: Magamatuse epideemia on müüt (Marek Tihhonov)

Loughborough ülikooli uneuuringute keskuse juht Jim Horne väidab New Scientist'i veebilehel, et jutud sest, kuidas tänapäeva inimesed on pidevalt tohutus unevõlas ja see on põhjustanud enneolematu magamatuse epideemia, ei vasta tegelikult tõele.

Autori sõnul pole sellistes väidetes esiteks midagi uut - juba 1894. aastal teatati ajakirja British Medical Journal juhtkirjas, et moodsa elu "tõttamine ja erutavus" põhjustab unetuse epideemiat.

Lisaks näitavad uuringud, et enamik täiskasvanud inimesi magab piisavalt ja inimkonna "kollektiivne unevõlg" ei ole viimasel ajal suurenenud.

Ka tuleb Horne'i hinnangul suure skepsisega suhtuda väidetesse, et magamatus võib suurendada ülekaalulisuse ja diabeedi riski, sest neid seoseid on teadusuuringute tulemusi avalikustades selgelt üle paisutatud ning tähtsustatud.

Nii et, autori sõnu kasutades, "far from our being chronically sleep-deprived, things have never been better. Compare today's sleeping conditions with those of a typical worker of 150 years ago, who toiled for 14 hours a day, six days a week, then went home to an impoverished, cold, damp, noisy house and shared a bed not only with the rest of the family but with bedbugs and fleas."

Allikas: Tervise- ja teaduse teemaline blogi marekiasjad.blogspot.com

Pilt: wikimedia