Boyan Slat (25) on Madalmaades sündinud leiutaja ja ettevõtja, kes asutas The Ocean Cleanup Projecti (ookeanipuhastuse projekt), see keskendub süsteemidele, mis aitavad maailmamerd plastjäätmetest vabastada.

16-aastaselt oli Slat Kreekas sukeldumas. Nähes meres rohkem plasti kui kalu, hakkas ta mõtlema: „Miks me ei saa seda (prügi) lihtsalt ära koristada?” 18-aastaselt mõtles Boyan välja kontseptsiooni, mis kasutab ookeani enda jõudusid, nagu hoovused, lained ja tuul, et plasti passiivselt kinni püüda. Aastal 2013 lahkus Wikipedia andmetel Boyan Delfti Tehnikaülikoolist, et alustada oma projektiga The Ocean Cleanup. Tänaseks juhib Boyan meeskonda, mis koosneb umbes 80 liikmest.

The Ocean Cleanup Projecti missioon on saada ookean aastaks 2040 ligi 90% puhtamaks. Lisaks on eesmärk saada aastaks 2025 puhtaks 1000 kõige enam saastunud jõge. Selleks on Slat oma meeskonnaga välja töötanud kaks iseseisvat seadeldist. Vaikse ookeani prügisaarestiku piirkonnas töötav süsteem kujutab endast tuulte ja lainete mõjul liikuvat 600 m pikkust C-kujulist veepinnal ujuvat voolikut, mille tagaosas on triivankur, mis aeglustab süsteemi ja võimaldab koguda prügi. Iga paari nädala tagant, kui süsteem annab märku, et prügi on kogunenud juba piisavalt, tuleb laev ja kogub selle kokku ning viib kaldale.

Sellest prügist, mis kaldale viiakse, on Slatil plaan kujundada 2020. aasta septembriks taaskasutatav müügikaup. Tõenäoliselt on see midagi sarnast, nagu 2017. aastal asutatud ettevõte 4Ocean viljeleb. Lisaks Vaikse ookeani prügikogumise süsteemile on praegu aktiivselt töös kaks katamaraani stiilis süstikut, üks nendest Malaisias Kuala Lumpuris Klangi jõel ning teine Indoneesias Jakartas Cengkarengi äravoolualal.

Süstik kujutab endast päikeseenergial liikuvat seadeldist, mis kogub prügi konteinervöö abil, mis n-ö kühveldab hõljuva prügi jõest välja ning paigutab süstiku sisemuses olevasse konteinerisse. Taoline süsteem suudab kuude konteinerisse koguda kuni 100 000 kg prügi päevas. Slati eesmärk on paigutada taolised süstikud aastaks 2025 tuhandele kõige saastunumale jõele. Igal aastal satub jõgede kaudu ookeanidesse ligi 300 miljonit tonni plasti.

Lisaks üleüldisele positiivsele arvamusele Slati projektidest leidub ka kriitikuid. Näiteks San Franciscos baseeruva NGO Project Kaisei andmetel püsib pinnal ainult 30% sellest prügist, mis ookeanisse jõuab ja ülejäänud 70% vajub põhja ning on seega Slati süsteemile kättesaamatu. Samuti on arvatud, et prügi jõudmine Vaikse ookeani prügisaareni võib võtta kuni 50 aastat, mis tähendab, et isegi kui praegu puhastataks ookean ära, oleks kümnendi jooksul ookean ikka sama prügine.

Samuti on oldud arvamusel, et Slati süsteemi abil pole võimalik ookeanist eemaldada mikroplasti, mis on ookeanide saaste puhul peamine kriisikolle. Hoolimata kriitikast saadi süsteem 2014. aastal toimima ning praegu tegutseb Slati ookeanipuhastuse süsteem ligi 3,5 miljoni km2 suurusel alal California ja Hawaii vahel ning kahel jõel. Hiljuti avalikustati ka uudis, et üks süstik on teel Dominikaani Vabariiki, et ühte sealsetest jõgedest puhastama asuda.

Kuigi Boyani idee on detailselt läbimõeldud inseneriteadus, siis on see ka pidev võidujooks ajaga, sest plast laguneb ning muutub lõpuks mikroplastiks. Kuigi hetkel on uuringute järgi vaid umbes 8% Vaikse ookeani prügisaarest mikroplast, siis järgmise paari kümnendiga tekib oht, et ka ülejäänud 92% mikroplastiks muutub ning seega on seda väga raske ookeanist välja saada.

Üks asi on kindel – noor leiutaja on asunud võitlema ookeanide puhtuse pärast ning meie planeet vajab rohkem sellised inimesi, kel pole ainult teadmised, vaid kes ka tegutsevad. Meil on üks planeet ja üks maailmameri ning igapäevaseid valikuid tehes tasub seda meeles pidada.

Allikad:

theoceancleanup.com/oceans/

theoceancleanup.com/rivers/

theoceancleanup.com/updates/mission-one-completed-the-plans-to-make-products-from-the-plastic-catch/

www.theguardian.com/environment/2019/oct/03/ocean-cleanup-device-successfully-collects-plastic-for-first-time

www.dutchnews.nl/news/2019/10/boyan-slat-launches-new-device-to-clean-up-plastic-in-rivers/

time.com/5389782/boyan-slat-plastic-ocean-cleanup/

www.scrabbl.com/greta-thunberg-s-no-solution-vs-boyan-slat-s-ocean-cleanup-who-really-deserves-nobel-nomination

www.goodnewsnetwork.org/boyan-slat-launches-barge-fleet-to-collect-river-trash/

www.theneweconomy.com/technology/boyan-slat-the-21-year-old-saving-our-oceans