Homme, 17. juulil saavad Puhta vee teemapargis Metsamõisa talus tunnistused esimesed 12 aiandusteraapia täiendkoolituse pilootkursuse läbinud taastusravi spetsialisti, kes on oma ala ekspertide juhendamisel õppinud kasutama taimi ning ümbritsevat loodust inimese füüsilise, vaimse ja sotsiaalse tervise parandamiseks.
- Inimene, kogukond, ühiskond
- 16. juuli 2015
Aiandusterapeudid viisid kursuse vältel läbi teraapiaseansse erinevate diagnoosidega pantsientidega, kes testrühma kuulusid. Kursusel osalenud liitpuudega autistist lapse vanem sõnas pärast viimast seanssi, et näeb oma last jälgides positiivseid muutusi ja tulemusi. Seda kinnitavad ka spetsialistid ja patsientide küsitlus ning erinevate riikide teadusuuringud ning praktika.
Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli tegevusteraapia õppetooli juhataja Karin Lilienbergi sõnul on aiandusteraapia teaduspõhine teraapia vorm, millel on suur potentsiaal inimese holistliku tervise edendamisel. „Koolituse ülesehitusel lähtusime sellest, et osalejad saaksid võimalikult palju teraapiat sihtrühmaga läbi harjutada. Praktilise tegevuse vormideks olid testrühmal teraapiline aiatöö, looduses viibimine ja selle jälgimine pargis, metsapargis, ratastoolirajal Meelteaias ning ka patsientide isikliku taime eest hoolitsemine kodudes.“
Lilienberg lisas, et teraapilise aiatöö eesmärgiks on inimese heaolu edendamine taimede ja aiatöö abil. „Teraapiliselt võib mõjuda ise aiatöö tegemine, aga ka teiste saavutuste ja tehtu nautimine või lihtsalt ümbritseva roheluse imetlemine,“ tõi ta välja.
Kogu kursus oli eesmärgipäraselt üles ehitatud ning ellu viidud oma ala ekspertide kompetentsel juhendamisel. Kursuse eesmärk oli panna Eestis alus erivajadusega inimeste, laste ning eakate tervise eest hoolitsemisele, pakkudes neile uudset teraapiateenust ning tuues sihtrühm haiglaseinte vahelt loodusesse värskesse õhku liikuma ja tervenema.
Puhta vee teemapargis hakatakse edaspidi aastaringselt pakkuma teraapiateenust kõigile abivajajatele. Sellega soovitakse toetada puudega inimeste iseseisvat toimetulekut, soodustada töötamist ja ühiskonnas osalemist, mille tulemusena väheneb vajadus raviteenuste järele ja sõltuvus abist, inimesed saavad ühiskonnas ja igapäevalus ise paremini hakkama.
Kursus viidi läbi Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli Tegevteraapia õppetooli õppejõudude ja MTÜ Ökokratt koostööna. Projekti elluviimist rahastab Siseministeerium ja Kodanikuühiskonna Sihtkapital
Puhta vee teemapark asub Järvamaal ja Lääne-Virumaal Puhta vee teemapargis, mille keskus paikneb Metsamõisa talus Järsi külas Tamsalu vallas, ulatudes oma 10 km raadiuses paiknevate tegevuskohtadega Järva-Jaani, Tamsalu ja Väike-Maarja valda.
Puhta vee temaatikale keskenduvast teaduspargist saab teada seda, kuidas tekib puhas põhjavesi – joogivesi, kuidas sõltub elu puhtast veest ning millest sõltub vee kvaliteet. Samuti saab teemapargis osaleda mitmesugustel loodusõpperetkedel. Puhta vee teemapargi rajamisse ja arendamisse on alates 2010. aastast olnud kaasatud vabatahtlikud, äriühingud ning MTÜ Ökokratt.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta