Fausto Capital hakkab juulis ehitama Tartu maanteele Fahle linnakusse Eesti esimest puidust kõrghoonet. Eesti ja Šveitsi teadlastega koostöös projekteeritud hoonest kujuneb puidu väärindamise ja keskkonnasõbraliku ehitamise uus verstapost.
- Transport ja linnaplaneerimine
- 4. juuni 2024
- Foto: Kahe aasta pärast valmib Tallinnas Eesti kõrgeim puidust konstruktsioonidel büroohoone / Pressifoto
Kaheksakorruseline suurte haljastatud terrassidega unikaalne büroohoone kerkib Tallinna sissesõidu äärde Tartu maantee 84B kinnistule, olles osana säästlikust ja jätkusuutlikust Fahle linnaku elu- ja ärikvartalist. Hoone valmib 2026. aasta suveks.
Fahle linnaku arendaja Fausto Capitali osaniku Sven Mihailovi sõnul soovivad nad puidust konstruktsioonidel kõrghoone ehitamisega tuua Eestisse keskkonnasäästliku ehitusstiili, et vähendada sektori suurt süsinikujalajälge. Nii kõrget puitmaja ei ole varem Eestis ehitatud ning seetõttu tehti selle projekteerimisel koostööd Tallinna Tehnikaülikooli ning ETH Zürichi ülikoolide teadlastega. Maja kavandas LUMIA arhitektuuribüroo arhitekt Margit Aule.
“Hoone ristkihtpuidust konstruktsioonide ökoloogiline jalajärg on väga väike ning taastuva toorainena on puit suurepärane süsiniku ladestaja. Tema kõrge tulekindlus ja soojusisolatsioon tagab ka energiasäästlikkuse ja madalad küttekulud. Samuti on naturaalsest materjalist valminud hoone sisekliima tervislikum bürootöötajate jaoks,“ lisas Mihailov.
Lisaks on selle büroomaja juures rakendatud ka kõiki teisi kaasaegseid võimalusi hoone süsiniku jalajälje vähendamiseks. Näiteks hakatakse seal kasutama päikeseenergiat ning koguma vihmavett.
Arendaja sõnul on neil heameel saada sellise hoone ankurüürnikuks If Kindlustus, kes töötab igapäevaselt selle nimel, et vähendada enda ja oma klientide keskkonnamõju.
“Jätkusuutlikkus on If Grupi üks neljast strateegilisest eesmärgist. If panustab kahjude ennetamisele, et inimeste ja nende varaga juhtuks vähem õnnetusi ning seeläbi sünniks ka vähem kahju keskkonnale. Suuname oma koostööpartnereid kasutama kahjustuste parandamisel säästlikumaid meetodeid ja soovitame klientidele asjade vahetamise asemel nende parandamist,” rääkis If Kindlustuse juhatuse liige Tiit Kolde. Sellest tulenevalt eelistati ka uue kontorina energiasäästlikku ja jätkusuutlikult ehitatud hoonet.
Tema sõnul vajavad nad kasvava ettevõttena oma Eesti peamajale piisavalt suurt pinda, kuhu saab senisest veelgi paremini erinevaid tegevusi ja inimesi kokku koondada. “Fahle linnak oma asukohaga ning keskkonda säästvate tehniliste lahendustega maja vastas kõige paremini ettevõtte ootustele, vajadustele ning väärtustele,” selgitas Kolde.
Fausto Capital investeerib Tartu maantee 84B välja ehitamisesse 13,4 miljonit eurot. Kokku saab majas olema 6845 ruutmeetrit A-klassi büroopinda, millest üksikud on veel vakantsed. Esimesele korrusele on planeeritud ka kohvikud ja teeninduspinnad. Alates neljandast korrusest on majale planeeritud astmeliselt suurenevad roheterrassid, kust avaneb kaunis vaade kesklinnale ja merele.
Lisaks 8 maapealsele korrusele ehitatakse 2 maa-alust korrust autoparklale, kuhu kavandatakse 85 parkimiskohta. Ühtlasi luuakse majja ratta- ja tõuksiparklad ning elektriautode laadimispunktid. Hoone ees on bussipeatused ja lühikese jalutuskäigu kaugusel trammi- ja rongipeatus, tagades mugava ligipääsu kõikidesse linnaosadesse.
Rajatav hoone on osa kasvavast Fahle linnakust, kuhu on ennast juba sisse seadnud Postimees, Apollo, Töötukassa, Finestmedia, Wisercat jpt. Fahle linnaku eelmine etapp sai Eestis esimesena rohemärgise BREEAM kõrgeima taseme, mis tunnustab ärihoonete keskkonnasõbralikkust ja seal töötavate inimeste heaolu. Ka uus puidust kõrghoone ehitatakse nendele kriteeriumitele vastavalt. Järgmise arendusena plaanib ettevõte renoveerida Fahle linnakus ajaloolise Katlamaja.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta