Eesti süvatehnoloogia iduettevõtete asutajate sõnul pakuvad Eestis arendatud jätkusuutlikud tehnoloogiad investoritele ja potentsiaalsetele klientidele suurt huvi, mida toetavad ka Euroopa Liidu järjest karmimaks muutuvad regulatsioonid.
- Tarbimine ja tervis
- 23. märts 2024
- Foto: partnerüritus Hello Tomorrow konverentsi raames / Pressifoto
Euroopa suurimal süvatehnoloogia messil Hello Tomorrow esitleb oma tooteid üle kümne Eesti süvatehnoloogia ettevõtte, kelle eesmärgiks on teha Eestis arendatud innovaatilised lahendused nähtavaks potentsiaalsetele koostööpartneritele ja investoritele.
Eesti süvatehnoloogia iduettevõte H2Electro tegevjuht ja asutaja Henrik Hal sõnas, et maailmas on väga suur huvi Eesti innovatsiooni vastu.
“Meil on täna Koreas juba ootel esimesed kliendid, sh suured vesinikutehnoloogia ettevõtted, kes on valmis investeerima ja panustama tootearendusse, et koostöös jõuda suuremahulise tootmiseni. Ka siin Pariisis on investorid meiega aktiivselt kohtumisi otsinud, mis Eestis on täna pigem haruldane, sest jätkuvalt vaadatakse pigem finantstehnoloogiate valdkonda," ütles Henrik Hal ja lisas, et pikas perspektiivis on vaja ka Eestis tugevaid süvatehnoloogiale fokusseeritud fonde.
H2Electro arendab uut tüüpi elektrolüüsi elemente ning iduettevõte on tänaseks jõudnud piloottootmiseni Tartu teaduspargis. Investeeringutena on iduettevõte seni kaasanud ligi 2 miljonit eurot ja toetustena lisaks veel 2,2 miljonit. Hal tõi välja, et Prantsusmaa tegutseb täna aktiivselt suurte tootmiste meelitamiseks riiki. “Näiteks annab Prantsusmaa tootmiseks tasuta maad ning toetab ettevõtjaid ka palkade maksmisel, kompenseerides ca 50% töötajate palkadest,” ütles ta.
Mullikilet asendava loodusliku materjali tootev RAIKU Packaging kaasasutaja Karl Pärtel ütles, et Prantsusmaalt võib kujuneda iduettevõtte põhiturg.
“Luksuskaupade sektor otsib täna jätkusuutlikke pakendeid ning huvi meie toodete vastu on väga suur - maailma suured luksusbrändid on meiega ühendust võtnud, seega võib juhtuda, et pärast Eestit tuleb meie järgmine tehas just Prantsusmaale, kui kõik läheb plaanipäraselt,” kommenteeris Pärtel.
Uudsete seeneniidistikul põhinevate materjalide arendaja Myceen on viimasel aastal näidanud kiiret kasvu, arendades muuhulgas ehitusmaterjalide suunda. Myceen´i toodetav materjal seob rohkem süsinikku, kui tootmise käigus eraldab, mis muudab selle süsiniknegatiivseks.
“Plaanid on suured - alustame suvel piloottootmisega ja plaanime ehitada esimest seenesoojustusmaterjalidega soojustatud maja. Rohetehnoloogiate vajalikkusest saadakse täna väga hästi aru ning ka Euroopa regulatsioonid toetavad jätkusuutlike materjalide kasutuselevõttu,” ütles Myceen kaasasutaja Siim Karro.
Eesti süvatehnoloogia ettevõtte Gelatex Technologies nanofiibrid põhinevad teaduslikul avastusel ning iduettevõte pakub neid erinevatele tööstustele, eelkõige biotehnoloogia- ja meditsiinivaldkonnas.
“Hello Tomorrow on meie jaoks väga relevantne üritus, sest siin on koos investorid Euroopast, Ameerikast ja Aasiast, samuti ka tehnoloogiakorporatsioonid, kellest osa on juba meie koostööpartnerid. Täna valmistame ette oma esimest litsenseerimistehingut ning kogemuste jagamine on meie jaoks väga teretulnud. Eesti süvatehnoloogia ökosüsteem kasvab küll kiiresti, kuid ekspertiis väljastpoolt Eestit on siiski väga vajalik,” tõdes Gelatexi tegevjuht ja kaasasutaja Märt-Erik Martens.
Startup Estonia ja Eesti Suursaatkonna Pariisis kaasabil tutvustavad Pariisis oma tooteid ja teenuseid tervisetehnoloogia ettevõte Antegenes, meditsiinivaldkonnas tegutsev iduettevõte Nanordica Medical, süvatehnoloogia ettevõtted Efenco, GaltTec ja Gelatex Technologies, uudsete seeneniidistikul põhinevate materjalide arendaja Myceen, looduslikul kiirgusel põhinevaid 3D turva- ja veoseskannereid tootev GScan, teaduspõhist põllumajandusplatvormi arendav Paul-Tech, tehnoloogiafirma UP Catalyst ja mullikilet asendavat looduslikku materjali tootev RAIKU Packaging.
Eesti startup-ökosüsteemi andmebaasi andmetel tegutseb Eestis 147 süvatehnoloogia ettevõtet. Eesti süvatehnoloogia ettevõtete käive oli mullu 227,2 miljonit eurot, kasvades võrreldes aasta varasemaga 14%. Statistikaameti andmetel töötas 2023. aastal Eesti süvatehnoloogia ettevõtetes vähemalt ühe päeva 2792 inimest ehk 16% idusektori töötajatest.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta