Euroopa Investeerimispank (EIB) toetab 18 miljoni euro suuruse laenuga Eestis tegutsevat ettevõtet UP Catalyst, mis muudab tööstuslikud CO₂ heitmed kohapeal toodetud kriitilisteks tooraineteks. See rahastus on võtmetähtsusega sulasoolal põhineva elektrolüüsiprotsessi tööstuslikul skaleerimisel, võimaldades CO₂ väärindamist suuremates kogustes ning muutes selle kvaliteetseteks materjalideks, mida kasutatakse akudes, kaitsetööstuses, värvides ja katetes, polümeerides ning betoonis. UP Catalysti tehnoloogia vajab kordades vähem energiat kui fossiilkütustel põhinevad alternatiivid.
- Ettevõtlus
- 18. aprill 2025
- Foto: Gerd Altmann. Pixabay
- Euroopa Investeerimispank (EIB) laenab Eesti süvatehnoloogia ettevõttele UP Catalyst 18 miljonit eurot CO₂ väärindamise tehnoloogia skaleerimiseks.
- UP Catalyst toodab süsinikuheitmetest madala hinnaga, süsinikneutraalset grafiiti ja süsiniknanotorusid.
- Algatus toetab ELi kliima- ja majanduseesmärke.
Ülemaailmne grafiidi puudujääk võib 2030. aastaks ulatuda pea 800 000 tonnini. Kuna umbes 15% sellest puudujäägist puudutab Euroopat, on UP Catalystil tänu plaanitavale tootmismahu kasvule potentsiaal katta kuni 50% Euroopa piirkondlikust grafiidivajaduse defitsiidist.
EIB rahastus, mis on vormistatud riskilaenuna, võimaldab ettevõttel suurendada oma põhitoodete – sünteetilise grafiidi ja mitmekihiliste süsiniknanotorude (MWCNT) – tootmist 2027. aasta lõpuks. Lisaks tootmismahtude kasvatamisele aitab rahastus saavutada ka paremat kuluefektiivsust tänu mastaabisäästule, tugevdades UP Catalysti positsiooni usaldusväärse kohaliku tarnijana kiiresti kasvaval Euroopa Liidu turul.
- „Meie jaoks on võtmetähtsusega toetada uuenduslikke süsinikneutraalseid tehnoloogiaid, mis aitavad vähendada keskkonnamõjusid ning samal ajal tugevdada Euroopa konkurentsivõimet,” sõnas Euroopa Investeerimispanga asepresident Thomas Östros. „UP Catalyst on suurepärane näide ettevõttest, mis pakub innovatiivseid ja mõjusaid süsiniku sidumise ja väärindamise lahendusi. Meil on hea meel toetada nende kasvu ning panust kestlike tehnoloogiate arendamisse Euroopa rohepöörde raames.”
EIB toetus aitab saavutada Euroopa Liidu eesmärke kliimamuutuste vastases võitluses, impordisõltuvuse vähendamises ja kõrgtehnoloogilise tootmise tugevdamises. UP Catalyst on oma tehnoloogia edukalt skaleerinud laborist tööstuslikule tasemele, eesmärgiga toota 2025. aasta lõpuks oma kolmanda põlvkonna reaktoriga 27 tonni süsinikmaterjale aastas. EIBi toel plaanitakse 2027. aastaks kasvatada tootmismaht 270 tonnini süsiniknanotorude ja 1350 tonnini rohelise grafiidi puhul, mis nõuab ligikaudu 6000 tonni CO₂ väärindamist aastas.
„Euroopa Investeerimispanga rahastus on UP Catalysti jaoks strateegiline verstapost – see toetab otseselt meie missiooni aidata lahendada grafiidi kasvavat puudujääki, mis on kriitiline tooraine nii ELis, USAs, Koreas kui ka Jaapanis,” ütles UP Catalysti tegevjuht Rait Maasikas. „Koostöö Euroopa Investeerimispangaga kinnitab meie tehnoloogia ja kohaliku tootmise tugevust ning saadab turule tugeva signaali, et UP Catalyst on võtmerollis ELi tööstuse vastupidavuse ja iseseisvama tarneahela ülesehitamisel.”
Euroopa Investeerimispanga rahastus toimub InvestEU programmi raames ning kuulub InvestEU garantiilepingute hulka, mis keskenduvad kestlikele kriitilistele toorainetele. Euroopa Liit on määranud need materjalid strateegiliselt tähtsateks, et tagada oma tööstuste varustuskindlus.
Taustainfo
UP Catalyst
UP Catalyst toodab tööstuslikest CO₂ heitmetest kuluefektiivseid, kõrge kvaliteediga ja energiatõhusaid süsinikmaterjale – grafiiti ja süsiniknanotorusid – elektrisõidukite akude ning paljude teiste rakenduste jaoks, sealhulgas värvides ja katetes, polümeerides ning betoonis. 2024. aastal avas ettevõte Eestis oma tootesertifitseerimise ja testimise keskuse ning uue süsinikmaterjalide tootmisüksuse. UP Catalysti süsinikujälg süsiniknanotorude tootmisel on madalaim maailmas ja grafiidi puhul üks madalaimaid, nagu kinnitab nende elu tsükli hindamine (LCA). Ettevõtte eesmärk on väärindada aastaks 2030 veerand miljonit tonni CO₂, muutes selle süsinikuneutraalseks tooraineks. Märtsis 2025 valiti UP Catalyst Euroopa Komisjoni strateegiliseks partneriks kriitiliste toorainete määruse (CRMA) raames.
Euroopa Investeerimispank (EIB)
EIB on Euroopa Liidu pikaajaline laenuasutus, mis kuulub liikmesriikidele. Pank rahastab projekte, mis toetavad ELi poliitikaeesmärke – alates innovatsiooni ja jätkusuutliku arengu edendamisest kuni regionaalse sidususe ja õiglasema kliimaneutraalsuse üleminekuni.
EIB grupp, kuhu kuulub ka Euroopa Investeerimisfond (EIF), sõlmis 2023. aastal üle 900 projekti kogumahus 88 miljardit eurot. Nende projektide mõju ulatub ligikaudu 320 miljardi euro suuruse investeeringu mobiliseerimiseni, toetades 400 000 ettevõtet ja 5,4 miljonit töökohta.
Kõik EIB rahastatud projektid on kooskõlas Pariisi kliimaleppega ning pank ei rahasta fossiilkütustel põhinevaid investeeringuid. EIB eesmärk on panustada 2030. aastaks 1 triljoni euro ulatuses kliima- ja keskkonnateemalistesse investeeringutesse. Üle poole igaaastasest rahastusest läheb projektidele, mis aitavad otseselt kaasa kliimamuutustega kohanemisele ja tervema keskkonna loomisele.
Ligikaudu pool EIB rahastusest ELis suunatakse nn siduspiirkondadesse, kus SKP elaniku kohta on madalam – see rõhutab panga pühendumust kaasavale majanduskasvule ja elatustaseme ühtlustamisele.
InvestEU
InvestEU programm pakub Euroopa Liidule pikaajalist rahastust, kasutades ära avaliku ja erasektori investeeringuid, et toetada kestlikku majanduse taastumist. Programm aitab mobiliseerida kapitali ELi poliitiliste prioriteetide, nagu Euroopa roheleppe ja digipöörde, elluviimiseks. InvestEU ühendab mitmed olemasolevad ELi finantsinstrumendid, muutes investeeringute rahastamise lihtsamaks ja paindlikumaks. Programmil on kolm komponenti: InvestEU Fond, InvestEU Nõuandekeskus ja InvestEU Portaal. Fondi kaudu kasutatakse 26,2 miljardi euro suurust ELi eelarvegarantiid, et mobiliseerida vähemalt 372 miljardit eurot lisainvesteeringuid.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta