Üle-eestilise keskkonnakampaania #ärarääma raames kogusid Eesti koolilapsed kokku pea 31 000 pandipakendit. Kõige rohkem pandimärgiga pakendeid suunasid taaskasutusse Aruküla Põhikooli lapsed – 7813. Ühe õpilase kohta saadeti enim pakendeid ümbertöötlusse aga Keeni Põhikoolist.

  • Jäätmed
  • 29. oktoober 2020
  • Foto: Plekkpurkidest saadud materjal ootamas ümbersulatamisele minekut. Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee

Kui Aruküla Põhikool suunas veebruarist oktoobrini kestnud kampaania ajal taaskasutusse 7813 pandipakendit, siis teisele kohale platseerunud Tallinna Laagna Lasteaed-põhikooli õpilased kogusid kokku 1752 ja Paldiski Vene Põhikooli lapsed 1389 pandipakendit. Kuna koolid on väga erineva suurusega, siis pidasid kampaania läbiviijad arvestust ka ühe õpilase kohta kogutud pakendite üle. Selle järgi olid kõige usinamad pandipakendite sorteerijad Keeni Põhikooli (23,37 pakendit õpilase kohta), Varbola Lasteaed-algkooli (20,45) ja Noarootsi kooli (10,14) lapsed.

Tänutäheks kõige usinamatele kooliperedele korraldab Eesti Pandipakend koos tuntud suunamudijatega Merilin Mälk, Paljasporgand, Laura Prits ja Keerdtrepp Aruküla ja Keeni koolides suure festivalipäeva. Teisele ja kolmandale kohale jõudnud koolides annab põneva etenduse Ahhaa Teadusteater ning need  koolid saavad osaleda ka Eesti Pandipakendi keskkonnaharidusprogrammis.

„Seekordne kampaania oli sama eriline nagu on olnud kogu 2020. aasta. Kevadise eriolukorra ajal toimus õppetöö virtuaalselt, õpilased koolis ei käinud ja seega ei saanud nad koolis ka pakendeid sorteerida. Seepärast otsustasime esialgu kevadel lõppema pidanud kampaaniat oktoobrini pikendada ning korraldada ka mitu väiksemat konkurssi. Kokkuvõttes on hoolimata keerulisest ajast pea 31 000 taaskasutusse jõudnud pandipakendit väga hea tulemus, mille üle võivad kõik õpilased uhked olla,“ ütles Eesti Pandipakendi kommunikatsioonijuht ja #ärarääma projektijuht Kerttu-Liina Urke.

#ärarääma raames lahendasid kooliõpilased ka neli vaheülesannet: kogumiskasti meisterdamine, meemivõistlus, Kendama konkurss ja videokonkurss. Kogumiskastide meisterdamises osales 20 kooli 37 enda kujundatud ja ehitatud kastiga ning loosi tahtel võitsid selle Uulu Põhikooli 1. klass, Orissaare Gümnaasiumi 7. klass ja Antsla Gümnaasiumi õpilasesindus. Meemikonkursile saatsid noored 45 naljapilti, mille hulgast valiti auhinnavääriliseks Aruküla Põhikooli õpilase Oliver Andre meem nimega „Taara tõstab aktsiaid“. Kendama mängu võistluse ja peaauhinna võitis Erik Mäesepp. Videokonkursil olid edukad Antsla Gümnaasiumi, Keeni Põhikooli ja TikToki kasutaja Lisanna Jüriso.

Veebruaris alanud Eesti suurima keskkonnakampaania #ärarääma käigus kogusid 91 üldhariduskooli õpilased 31 000 pandimärgiga varustatud plastpudelit ja plekkpurki kokku koolide jaoks loodud spetsiaalsetesse kogumiskastidesse. Eesti Pandipakend varustas kõik koolid spetsiaalselt kujundatud kogumiskastide ja selle juurde käivate tarvikutega ning suunas õpilaste kogutud pakendid taaskasutusse. Kõik keskkonnakampaaniaga liitunud koolid savad kokku kogutud pandipakendite tagatisraha arveldusarvele, et seda kooliperele vajaliku ostmiseks kasutada.