Praegu, III aastatuhande esimesel veerandil võib Eestis veel juhtuda, et me näeme poelettidel, kas siis tanklapoes või toidupoes, müügil limonaadi 1 eurose hinnaga. Olen paar korda proovinud sellist ostu sooritada, kuid tegelikult tundub see lootusetu lugu.

Kannan sageli taskus kaasas ühe ja kaheeuroseid münte. Ma baarides ja ööklubides käies alkoholi ei tarbi ja tunnen odavaid jooke ostes veidi piinlikkust. Coca-colat või kohvi tellides jätan ühe, harvem kaheeurose jootrahaks. Eriti, kui baarmen pakub Coca sisse veel jääd ja sidrunit ning enne karastusjoogi klaasi täitmist viimasega žongleerib. Ta ületab ennast, ta pingutab oma teenistuse nimel ja see eneseületus, pingutus ja väike ekstra miilike on väärt väikest preemiat.

Nüüd, kui üritan eurosega osta limonaadi tanklapoest, siis kassas selgub üllatusena, et ma oleks pidanud tegelema täiendava uurimistööga. Mul peavad olema kaasas ja ees minu miinusprillid ja ma pean lugema väikest kirja. Sealt selgub, et tasuda tuleb ka pudeli hind 10 senti ehk kokku 1 eurot ja 10 senti. Mitte 1 euro, nagu mulle esmapilgul silma jäi.

Rahaline vahe ei ole üldsegi suur. Kuid kuna mul on taskus üheeurone, siis nüüd pean ma maksma kaardiga. Ajakulu suureneb, mitte küll väga, kuid öeldakse et ka aeg võib olla raha. Kolmas aspekt on psühholoogiline. Pood arvab, et tal on sügav, mitmetasandiline filosoofiline sõnum, mida ma peaksin eraldi ja prillidega uurima, ja mis tuleb seetõttu tingimata peita peenikesse kirja. Ma tunnen ennast lollina, peaksin vist tagasi kooli minema. Huvitav mitmendasse klassi?

Kokkuvõttes jääb sellisest ostust suhu veidi mõru maik.

Kuna tegemist on üliväikese summaga, siis vist ei olekski see omaette oluline. Ometi jätkub samasugune tegevus ka suuremate summade puhul. Siin on nüüd minu veendumuse kohaselt aeg anda sellele nähtusele ka nimi ja võib-olla ikkagi võtta ka midagi sellega ette.

Selle nähtuse nimi on manipulatsioon. Manipulatsioon on kombinatsiooni eriliik. Matemaatiliselt on kombinatsioon teatud objektide valik. Mina nimetaks kombinatsiooni teatud tegurite ühenduseks või koosluseks. Teatud käikude järjestuseks või teatud valikute koosluseks.

Kombinatsioon on neutraalne ja objektiivne, võiks öelda, et ilma eesmärgita. Manipulatsioonil seevastu on eesmärk. Enamasti tuuakse selle eesmärgi saavutamiseks ohvriks ka objektide, tegurite, käikude ja isegi valikute kvaliteet.

Ükskõik, kuidas me seda kirjeldame, mõjutab manipulatsiooni tugevalt soov. Soov saavutada eesmärk. See võikski võib-olla olla vastuvõetav, kuid ometigi hakkab asi enamasti kraavi kiskuma. Kaob objektiivsus ja sisuline tõde. Kuna tõde võib olla ka sõnadest kõrgemal, siis võib manipulatsiooni olla raske läbi näha ja tõestada.

Täiendavaks näiteks manipulatsioonist oleks krediidi kulukuse määr ja intress. Reklaamitakse laenu ja krediidi intressi. Sellele lisanduvad lepingutasud ja muud kulud. Ja lõplik krediidi kulukuse määr võib erineda, ja enamasti ka juba erineb, sellest mida reklaamitakse intressina.

Kahjuks ei lõppe manipulatsioon ka laenupakkumistega. Viimastel aastatel levivad telefonipettused on räige manipulatsioon. Inimesed kaotava üksikisikutena kümneid tuhandeid eurosid ja riigi peale kokku riisuvad kelmid miljoneid.

Ühesõnaga, me peame rääkima manipulatsioonist. Loodan, et kunagi tulevikus saab sellest osa meie haridussüsteemist, näiteks finantskirjaoskuse valdkonnas. Praegu oleks meil vaja tõhusat, sisukat ja kiiret kampaaniat manipulatsiooni eest hoiatamiseks.

Kirjandus manipulatsioonitehnikate üksikasjade kohta on juba olemas. Minu hinnangul peaksid ettevõtlusorganisatsioonid eesotsas näiteks Eesti Kaubandus-Tööstuskojaga tegema esimese sammu manipulatsiooni, teadvustamisel, reguleerimisel ja hukka mõistmisel.

Tegemist on väikese asjaga, kuid kui me saame selle seemne tasandil kontrolli alla, siis on usutavasti ka umbrohtu vähem.

Esmalt oleks vaja kaupmeeste eneseregulatsiooni. Me hakkame hindu näitama siiski kogumaksumusena ja ei eralda joogi ja tühja pudeli hindu. Sest neid ei ole võimalik poest eraldi osta.

Teiseks on vaja tuua manipulatsioon laiemalt inimeste, nii tarbijate kui ärimeeste, teadvusesse. Siin peaks sekkuma riik, kas Tarbijakaitseameti või mõne muu asutuse kaudu. Ühelt poolt on vaja ettevõtjate eneseregulatsiooni ja teiselt poolt riiklikku tuge.

Kolmandaks on vaja kinnistada manipulatsiooni mõiste täiskasvanud inimeste teadvusesse. Usun, et see võiks olla intelligentse inimese üks tunnusmärk. Intelligentne inimene peaks suutma ära tunda, kui temaga manipuleeritakse ning olema võimeline selle olukorraga toime tulema. Manipulatsiooni mõiste kinnistamiseks peaksime seda käsitlema oma haridussüsteemis gümnaasiumis, või kindlasti vähemalt ja hiljemalt ülikoolis.

Sest lisaks ettevõtlusele esineb manipulatsioon ka poliitikas, religioonis ja mujal. Ning läheb seal veel kangemaks. Poliitikas võib korraldada manipulatsiooni, millega saab näidata, et teine riik (või erakond või poliitik) manipuleerib. Märgin ära ka, et manipuleerida saab veel audiovisuaalselt, peites näiteks Youtube’i muusikavideosse ära energiajoogi või sportauto reklaami.

Mistahes lahenduse me valime, aeg on sellest rääkida ja aeg on selles osas midagi ette võtta. Võib olla õnnestuks meil seeläbi lõpuks ära hoida ka telefonipettusi ja nendest tulenevaid miljonitesse ulatuvaid kahjusid. Loodetavasti avaks see nii tarbijate, ettevõtjate kui ka valijate silmi, ning mõlemasse rühma kuuluvad inimesed teeksid teadlikumaid valikuid.


Peeter Teder
Ettevõtja
Erakonna Eesti 200 liige