Eesti viieliikmeline meeskond tõi rahvusvaheliselt maateaduste võistluselt tänavu koju 4 medalit ja 3 äramärkimist, seda nii individuaalselt kui ka meeskondlikult. Virtuaalsel maateaduste olümpiaadil osales kokku üle 200 õpilase 32 riigist.

  • Inimene, kogukond, ühiskond
  • 5. oktoober 2023
  • Foto: Kevadisel Eesti maateaduste olümpiaadil tehtud foto / Tallinna Tehnikaülikooli geoloogia instituut

Žürii esimees, Tallinna Tehnikaülikooli geoloogia instituudi professor Alvar Soesoo ütles, et tänavu viiendat korda toimunud rahvusvahelise olümpiaadi tase oli ühtlaselt kõrge.  

“Kõik ülesanded olid kõrgel tasemel ja väljakutseid esitavad. Viimaste aastate osalemise kogemus on näidanud, et teoreetilised netipõhised testid ei too tingimata välja õpilaste tegelikke teadmisi ja eriti praktilisi oskusi, ent tulemused lubavad kinnitada, et Eesti koolinoored on maateadustes jätkuvalt maailma eliidi hulgas,” rääkis Soesoo.

Põhivõistluseks oli virtuaalselt lahendatav individuaalne andmekaeve ülesanne (Data Mining Test), millest võttis osa ühtekokku 32 riiki. “Test keskendus tänavu kogu maailmas aktuaalsele kliimale ja keskkonnamuutustele. Küsimusi oli palju ja nad olid üpris keerulised, nii mõnigi oleks paras pähkel pureda isegi kogenud teadlasele,” kommenteeris see aasta Hiina korraldatud ja hinnatud põhivõistlust Soesoo.  

Raskusastet arvestades saavutasid Eesti õpilased märkimisväärse tulemuse. Hõbemedali pälvis Karl-Erik Volberg Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumist, pronksmedali teenisid välja Katarina Jaska ja Andre Viitamees Tallinna Reaalkoolist ning Leo-Martin Pala Põlva Gümnaasiumist. Lisaks tõsteti esile Rasmus Ründva (Gustav Adolfi Gümnaasiumist) hea sooritus.

Olümpiaadil toimus lisaks individuaalsetele mõõduvõttudele ka rahvusvaheline meeskondlik võistlus “Earth System Project”, millest võttis osa kokku 27 viie- kuni seitsmeliikmelist tiimi.

Eestlase sooritus oli ka siin eeskujulik. Osa võtnud Karl-Erik Volberg Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumist ja Rasmus Ründva Gustav Adolfi Gümnaasiumist saavutasid oma meeskondadega võistluse hindamisskaalal “väga hea”, mis medalite süsteemis tähendab hõbedat.  

Eestit esindasid Karl-Erik Volberg Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumist (1 hõbe, 1 esiletõstmine), Katarina Jaska Tallinna Reaalkoolist (1 pronks), Andre Viitamees Tallinna Reaalkoolist (1 pronks), Leo-Martin Pala Põlva Gümnaasiumist (1 pronks) ja Rasmus Ründva Gustav Adolfi Gümnaasiumist (2 esiletõstmist). Kõik noored olid varem edukalt osalenud Eesti maateaduste olümpiaadil.

Eesti võistlejaid valmistas ette ja juhendas Tallinna Tehnikaülikooli geoloogia instituudi professor Alvar Soesoo ja korralduslikes küsimustes oli toeks vanemteadur Leeli Amon.