Arenguseire Keskuse tellitud omavalitsuste efektiivsuse analüüs näitas, et Eesti omavalitsused on üldiselt tõhusad, kuid nende võime pakkuda kvaliteetseid teenuseid elanikele on viimastel aastatel hinnatõusu tõttu vähenenud.
- Inimene, kogukond, ühiskond
- 6. aprill 2025
- Foto: Rene Bittner. Pixabay
Arenguseire Keskuse ekspert Märt Masso selgitas, et analüüsi käigus vaadati, kui tõhusalt Eesti omavalitsused kasutavad oma ressursse nagu eelarve, personal ja infrastruktuur elanikele erinevate teenuste pakkumiseks.
“Teenuseid pakutakse efektiivselt, kui need on võimalikult paljudele inimestele kättesaadavad õigel ajal ja sobivas kohas ning elanikud on teenuste kvaliteediga rahul,” selgitas Masso.
Estonian Business School´i poolt läbiviidud analüüsist selgus, et igast kümnest Eesti omavalitsusest üheksa on tõhusad või väga tõhusad, kuid viimaste aastate võrdluses on efektiivsus langenud.
“Efektiivsuse langus on ilmselt tingitud sellest, et hinnad on viimastel aastatel väga kiiresti kasvanud ning see tähendab, et olemasolevad ressursid võimaldavad omavalitsustel pakkuda väiksemal hulgal või kehvema kvaliteediga teenuseid,” tõi Masso välja ning lisas, et efektiivsust pigem ei paranda ka omavalitsuste täiendav liitmine. “Efektiivsus ei sõltu elanike arvust, vaid vähesel määral rahvastiku tihedusest,” ütles ta.
Analüüsis tuuakse välja, et rahvastiku suurem tihedus võimaldab omavalitsusel ressursse tõhusamalt kasutada, kuna elanike arvukusest tulenevad eelised aitavad kulusid efektiivsemalt jagada. Hõredamalt asustatud omavalitsused on seevastu vähem efektiivsed. Seega ei pruugi Eesti tingimustes omavalitsuste edasine liitumine tingimata efektiivsust suurendada, kui liidetakse hõredalt asustatud omavalitsusi.
Tulukamad omavalitsused pigem ei ole efektiivsemad. Näiteks 2023. aasta andmeid võrreldes selgus, et tulukamad omavalitsused on vähem efektiivsed kui nn toimetulevad omavalitsused.
“See võib osutada, et paljud väiksema tuluga omavalitsused on piiratud ressursse kasutades nutikamad. Lisaks võib elanike rahulolu olemasolevate teenustega mõjutada ka see, et nendes valdades elavad inimesed on vähenõudlikumad,” ütles Masso.
Omavalitsuse efektiivsust parandab ka suurem eelarveline iseseisvus. Samas tuuakse analüüsis välja, et vaid väike osa omavalitsuse tuludest tuleb kohalikest maksudest ja tuludest, mille üle otsustavad omavalitsused ja nende valijaskond.
Omavalitsuste tehnilise efektiivsuse analüüs hõlmas selliseid teenusevaldkondi nagu üldvalitsemine, haridus, kommunaalmajandus, liikuvus ehk ühistransport ning kultuur ja sport. Analüüsi viis Arenguseire Keskuse tellimusel läbi Estonian Business School.
Analüüsi tulemusi on kajastatud Arenguseire Keskuse lühiraportis “Kohalike omavalitsuste tehniline efektiivsus”, mis on valminud uurimissuuna „Avalike teenuste aeg-ruumilise kättesaadavuse tulevik“ raames.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta