Laupäeval 31. mail toimuval Maailmapäeval viivad Filipiinidel tegutsenud vabatahtlikud läbi töötoa, kus on võimalik ise proovida plastpudelist päikesevalgusti valmistamist.     

Töötuba on osa MTÜ Andakidz projektist “Liiter valgust - Bohol”, mille käigus valmistatakse ja paigaldatakse 2000 keskkonnasäästlikku päikesevalgustit Anda külas Boholi saarel. Saar sai eelmisel aastal tugevalt kannatada 7.2-magnituudides maavärinas ja seejärel taifuunis Haiyan.  

Praeguseks on Anda regioonis vaesuses elavate perede kodudesse ja mitmetesse koolidesse paigaldatud 1500 päikesevalgustit. Ülejäänud valgustite paigaldamine lõpetatakse jõuludeks.

Talvel külastasid Anda piirkonda mitmed eestlased, kes lisaks puhkamisele aitasid kohalikel “päikeseinseneridel” päikeselampe valmistada ja kodudesse paigaldada. Samuti osalesid vabatahtlikud projekti dokumenteerimises, nagu filmimine ja paigaldustest fotode tegemine.

Projekti koordinaator ja MTÜ Andakidz üks asutajatest Birgit Naur veedab suurema osa aastast Filipiinidel ja hoolitseb selle eest, et Välisministeeriumi arengu- ja humanitaarabivahenditest kaasfinantseeritud projekt ladusalt sujuks.

“Eestlased on meie projekti vastu suurt huvi üles näidanud. Mul on heameel näha, et inimesed, kes Filipiinidel ringi reisivad, on nõus osa oma puhkusest “ohverdama” ja kohaliku kogukonna jaoks midagi kasulikku tegema, näidates sellega, et nad hoolivad. See ongi voluntourism - puhkus ja töö samaaegselt. Samuti on meie projektis vabatahtlikke, kes panustavad Eestist lahkumata - näiteks annetuste näol, oma aja ja oskustega, meie veebilehte tehes, infomaterjale disainides ja tõlkides. Kõik see on olnud üks suur meeskonnatöö ja mul on ülimalt hea meel, et nii paljudel eestlastel on soov arenguriikide abistamises kaasa lüüa,” selgitab Birgit.

Ka kohalike Anda elanike tagasiside päikesevalgustitele on olnud ülimalt positiivne. “Liiter valgust” projekti käigus paranevad elutingimused tuhandete inimeste jaoks, kellel puudub ligipääs elektrile - lapsed saavad tunnikese kauem õppida, naised kodudes kauem tööd teha, pered oma pisikesed eluruumid valgemaks. Anda linnapea avaldas sügavat tänu Eesti valitsusele ja vabatahtlikele, kes selle projekti elluviimise võimalikuks on teinud.

31. mail toimuval Maailmapäeval saab lisaks päiksevalgustite tegemisele vestelda vabatahtlikega, kes ise Andas (Filipiinidel) tööl on olnud ja uurida edasisi vabatahtliku töö võimalusi.

Samuti tuleb MTÜ Andakidz telgis esmaesitlusele animafilm, mille filmis talvel Andas üks meie vabatahtlikest, professionaalne animaator Annely Põldsaar. Annely suri õnnetuse tagajärjel vaid mõned nädalad peale Andast lahkumist ning filmi lõpetas tema poeg Sander Põldsaar.  

Rohkem infot ja fotoraamat päikesevalgustite, nende toimimise, valmistamise ja kogu projekti kohta http://andakidz.org/liiter-valgust/?lang=et  

Andakidz on Eestis registreeritud mittetulundusühing, mis aitab vaesuses elavaid lapsi ja nende peresid Anda regioonis Filipiinidel.