Skandinaavia ühte suurimasse plastiku tootmise kontserni Norfolier Group kuuluv Norfolier Baltic alustas Eestis keskkonnasõbralike kilekottide tootmist. Kaubanduskettides poekottidena kasutamiseks mõeldud GreenTec kilekotid valmistatakse ümber töödeldud plastikust. Tehnoloogia võimaldab vähendada uue plasti kasutust 60 protsendi ja energiakasutust 40 protsendi võrra.
- Bioneeri uudised
- 9. juuni 2009
- https://pixabay.com/photos/have-a-nice-day-plastic-bag-bag-4673649/
Priit Pappel, Norfolier Baltic OÜ tegevjuht ütleb, et ümbertöödeldud plastikust GreenTec poekotiga tehakse kilekottide valmistamises keskkonnsõbralikkuse alal pikk samm edasi. "Suunad, mida me Norfolieris arendame, on vähendada plasti kasutust, taaskasutada juba olemasolevaid kotte ja käidelda kasutatuid. Meie poekott on vastupidav korduvkasutamisel, sajaprotsendiliselt taaskäideldav ja seda saab kasutada uute plasttoodete valmistamisel," räägib Pappel ja usub, et varsti on GreenTec kotid kasutusel ka Eestis tegutsevates kaubanduskettides. Tootmiseks mõeldud masinad soetati EASi tootmisettevõtte tehnoloogiainvesteeringu toetuse abiga.
"GreenTec sobib ka Eestis mais alanud kilekottide kasutamist piirava kampaaniaga Killerkott tapab!, taaskasutame aastasadadeks loodusse jäävat polüetüleeni. Polüetüleeni võib lõputult ümber töödelda, tema omadused seejuures oluliselt ei muutu," lisab Priit Pappel.
Norfolier GreenTec kotid toodetakse õhemast kilest kui tavalised kandekotid, plasti kasutus väheneb, kuid kandevõime jääb samaks. Kotid koosnevad vähemalt 50 protsendist taaskasutatavast kilest ja nende kandevõime säilib ka 12 kg kaubaga täitmisel. Keskkonnasõbralikkust arvestades piirdutakse kottidele trükkides kolme värviga, mis ei sisalda raskemetalle.
Uus kilekott on välja töötatud tänapäeva keskkonnanõudeid arvestades, emafirmas Norras on läbi viidud materjali- ja tootmistehnoloogia uuringud. Kaasatud on plastiku ümbertöötlemise ja kile valmistamise seadmete tootjad, käib tihe koostöö Norra plastiku uurimiskeskusega. Kasutatav kile on kogutud Norrast Grönt Punkti abiga.
Uurimuste järgi ei ole täna kasutatavad biolagunev kilekott jätkusuutlik lahendus. Kotid tehakse taimsest materjalist, maisist, see tehnoloogia on kallis ja viib toiduressursside raiskamisele. Rootsi Chalmersi Tehnikaülikooli professor Thomas Hjertberg on märkinud, et fakt biolagunemisest võib panna inimesi loodusse viskama senisest rohkem kilekotte. Teine täna kasutatav kilekottide liik, kiirendatud lagunemisprotsessiga kotid, ei ole aga ümber töödeldav.
Norra keskkonnaministeeriumi andmetel kasutatakse seal umbes 1 miljard, kampaania Killerkott tapab! andmetel Eestis 700 miljonit plastkandekotti aastas.
Tallinnas Lasnamäel tegutsev Norfolier Baltic kuulub Skandinaavia plastiku tootmise kontserni Norfolier Group. Grupp tegeleb poekottide, kottide ja ehituskile ning plastikust pakendilahenduste tootmisega. Grupil on 4 tehast Norras, 2 Taanis ja 1 Eestis, tööd antakse 350 inimesele ning 2008. aasta käive oli 1,4 miljardit Eesti krooni.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta