Lasteaedade lõpetamiste aeg läheneb kiiresti ning paljud vanemad on otsimas lapsele lõpukingiks seda päris esimest telefoni. Kuidas aga valida oma sügisel kooliteed alustavale lapsele sobiv telefon? Telia kaubamüügi ja finantseerimisteenuste juht Siim Tammesalu jagab nõuandeid, millele tasuks tähelepanu pöörata ning miks ei pea esimene telefon ilmtingimata uus olema.
- Tarbimine ja tervis
- 1. mai 2025
- Foto: Pressifoto
"Lapsele esimest telefoni valides tasub meeles pidada, et see on eelkõige sidevahend vanemate ja lapse vahel," selgitas Telia kaubamüügi ja finantseerimisteenuste juht Siim Tammesalu. "Esimeseks seadmeks ei ole otseselt vaja osta kõige uuemat või kallimat mudelit – pigem soovitan valida vastupidava telefoni, mis sobib lapse vanuse ja tegevustega. Samuti tuleks perega eelnevalt kokku leppida selged reeglid telefoni kasutamiseks. Nii aitame kaasa laste tervislike digiharjumuste kujunemisele.”
Mida lapse esimest telefoni valides silmas pidada?
Telefoni valikul tasub esmalt arvestada, kas see mudel sobib lapsele kasutamiseks. See ei tähenda ainult erinevaid funktsioone vaid ka füüsilist suurust. Suure ekraaniga telefon on mugav täiskasvanu jaoks, kuid laste puhul on soovitus valida kompaktsem mudel, mida on väikses käes hea kasutada ja kaasas kanda.
Oluline on võtta arvesse ka telefoni vastupidavus. Laste käes peavad telefonid vastu pidama mitmetele kukkumistele ja kriimustustele.
"Soovitame valida telefoni, mis on vastupidava korpusega. Lisaks on mõistlik nutiseadmetele soetada ka kvaliteetne ümbris ja ekraanikaitse, mis kaitsevad seadet põrutuste eest," selgitas Tammesalu.
Lisaks soovitab ta kaaluda lapsevanemale meelerahu pakkuvat seadmekindlustust, et ei peaks muretsema kui väikese sõbra telefoniga midagi juhtub.
Lapsel ei pruugi alati meeles olla telefoni regulaarselt laadida. Seega on oluline valida seade, millel on pikem aku kestvus. Tammesalu kinnitas, et tänapäeva keskklassi telefonide akud peavad üsna hästi vastu. Kui laps seadmes liiga palju ei mängi, võib aku probleemideta vastu pidada ka järgmisel koolipäeval, et vanematega vajadusel ühendust võtta.
"Esmakasutajale on oluline, et seade oleks võimalikult lihtne ja intuitiivne. Enamik nutitelefone on tänapäeval piisavalt kasutajasõbralikud, kuid lapsevanem võib eelseadistada telefoni nii, et vajalikud rakendused oleksid hõlpsasti leitavad," soovitas Telia esindaja.
Päris mitmetel nutiseadmetel ja nuputelefonidel on olemas ka eestikeelne menüü, mis muudab seadme kasutamise koolieelikule arusaadavamaks. Soovitus on läbi mõelda ka see, millise kaubamärgi ja tarkvaraga telefon soetada, et vanem ise suudaks hiljem lapsele tuge pakkuda, nõu anda ja aidata seadet kasutada.
Esimese telefoni puhul tasub kaaluda ka uuskasutatud seadmete võimalust, mis on nii rahakotisõbralik kui ka keskkonnateadlik valik.
"Lapse esimene telefon ei pea olema kõige värskem ja kallim mudel. Kontrolli läbinud uuskasutatud telefonid on sageli mõistlik valik esimeseks nutiseadmeks – need on soodsamad, kuid samas endiselt korraliku aku elueaga ja töökindlad," kinnitas Tammesalu. "Telias läbivad kõik uuskasutatud telefonid põhjaliku kontrolli ning nendele kehtib ka garantii, mis annab vanemale seadme soetamisel kindlustunde."
Tammesalu sõnul on uuskasutatud seadme valimine ka keskkonnasõbralik otsus. Iga uuskasutusele võetud seade vähendab uue tootmise vajadust ning sellega kaasnevat keskkonnakahju. See on hea võimalus õpetada lastele jätkusuutliku tarbimise põhimõtteid juba varakult.
Sobilikud telefonid kooliteele suundujale
Uutest seadmetest soovitas Tammesalu vaadata näiteks Samsung Galaxy A16 või Xiaomi Redmi Note seeria telefone, mis on hinna ja kvaliteedi suhtelt väga head.
"Need telefonid ühendavad endas soodsa hinna, tugeva korpuse ja kasutajasõbraliku liidese ning peavad vastu igapäevastele põrutustele. Samuti on neil telefonidel väga hea aku vastupidavus.”
Kui aga on tahtmine soetada võimsam telefon, soovitas Telia esindaja pöörata pilgu just uuskasutatud seadmetele, näiteks sellistele mudelitele nagu Samsung Galaxy S21, iPhone 11 ja iPhone SE. Need on endiselt võimekad ja kvaliteetsed telefonid, kuid märksa taskukohasema hinnaga kui uued mudelid.
Tammesalu rõhutas siiski, et olenemata telefonimudelist on kõige olulisemad peresisesed kokkulepped digiseadmete kasutamiseks.
"Tähtis on koos lapsega läbi rääkida, millal ja kuidas telefoni kasutada, millised rakendused on lubatud ning kui palju võib päevas ekraaniaega olla. Selged reeglid ja avatud suhtlus on sama olulised kui õige telefoni valimine," selgitas Tammesalu.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta