Telia on juba mitmendat aastat selgitanud välja, millised on kõige vanemad mobiiltelefonid, mis ettevõtte mobiilivõrgus töötavad. 2025. aasta algus pakub selles osas üllatuse.

Telia tehnilise teeninduse juht Tanel Peep meenutab, et kui eelmise aasta alguses osutus vanimaks töötavaks telefoniks 30-aastane Nokia 2110 mudel, mis oli toodetud 1994. aastal, siis tänavu on liider vahetunud.

„Mõnevõrra üllatuslikult on meie võrku ilmunud Ericsson GH174, mille tootmine algas 1992. aastal. Seega võib vanim Telia Eesti võrgus töötav mobiiltelefon olla lausa 33-aastane,“ märkis Peep.

Telia tehnilise teeninduse juhi hinnangul võib arvata, et mõned kliendid on otsustanud oma kapinurkadest ja sahtlipõhjadest välja otsida mobiiliajastu algusaegade seadmed ning need taas sisse lülitanud.

„See näitab, et kui seadet on hästi hoitud ja selle tehniline konditsioon võimaldab, võib isegi väga vanadele ja rariteetsetele telefonidele leida uue kasutuse,“ nentis Peep.

Lisaks kõnealusele Ericssoni mudelile töötab Telia võrgus endiselt ka terve rida vanu Nokia mudeleid. Endiselt on aktiivne üks Nokia 2010 mudel ja üks Nokia 2110 mudel (mõlemad aastast 1994). Nokia 2110i mudeleid leiab aga lausa 3 tükki (aastast 1995). Nokia mudeleid 1610 (1996) ja 1611 (1997) töötab Telia Eesti võrgus aga vastavalt 6 ja 9 tükki.

Tanel Peebu sõnul on väga vanade mobiiltelefonide kasutamine ettevõtte mobiilivõrgus siiski pigem erandlik.

„Fakt, et nii vanad seadmed jätkuvalt klientide käes kasutust leiavad ja toimivad, näitab seda, et kunagi valmistati mobiiltelefone selliselt, et need kestaksid pikki aastaid. Samas tuleb aastakümnete vanuste mobiiltelefonide puhul tunnistada, et ehkki nad võimaldavad teatud tingimustel ja teatud levialades teise inimesega veel elementaarsel tasemel suhtlust pidada, pole see kasutuskogemus enam kaugeltki võrreldav kaasaegsete seadmetega. Ühel hetkel jõuab ikkagi kätte aeg need seadmed väärikalt muuseumiriiulile või pensionile saata ning anda neis sisalduvaid materjale ümber töödeldes ja taaskasutades neile uus elu kaasaegsete seadmete toormaterjalina,“ leiab Peep.

Tema hinnangul on tänasel päeval suurem mure hoopis see, et erinevate uuringute andmetel (viited uuringutele leiab siin ja siin) võib Eesti kodudes seista kasutuna sadu tuhandeid vanu mobiiltelefone.

„Kuna 31. jaanuaril toimub juba seitsmendat korda suur üle-eestiline Telia digikoristuspäev, julgustame kõiki inimesi oma vanu telefone ja teisi elektroonikaseadmeid vastavatesse tagastuspunktidesse tooma. Vanu mobiiltelefone saab tagastada ka kõigisse Telia esindustesse – nii saame muuta oma keskkonnajalajälje väiksemaks ning suunata väärtuslikke materjale ümbertöötlemiseks ja uute seadmete tootmiseks,“ märkis Peep.

Kõigi Telia digikoristuspäevale registreerunud osalejate vahel läheb sel aastal loosi uuskasutatud Apple’i seadmete komplekt, mille väärtus on enam kui 1000 eurot.

Digikoristuspäevale saab enda kirja panna veebilehel digikoristupaev.telia.ee.