Kliimaministeeriumi algatatud elektrituruseaduse muudatustega saavad tarbijad rohkem võimalusi elektriturul osalemiseks, aga lisaks ka kaitset. 

„Muudatuste eesmärk on kaitsta tarbijaid, kes saavad kindluse, et olukordades, kui hind kallineb, ei saa fikseeritud hinnaga paketti elektrimüüja poolt ühepoolselt muuta,“ ütleb Kliimaministeeriumi energeetikaosakonna juhataja Rein Vaks. 

Muudatusega kohustatakse elektrimüüjaid kasutama riskimaandusstrateegiaid, et tarbijad oleks kaitstud hüppeliste hinnakõikumiste eest ning tähtajalises elektrilepingus kokkulepitud hind kehtiks lepingu tähtaja lõpuni. Riskimaandusstrateegiate kasutust kontrollib Konkurentsiamet.

Eelnõuga lisatakse elektrituruseadusesse ka paindliku liitumise võimalused piirkondades, kus võrguvõimsus uute ühenduste jaoks on piiratud või puudub. See tähendab, et ülekoormatud piirkonnas asuv tarbija saab võimaluse elektrivõrguga liituda teatud tingimustel. Näiteks võib olla teatud kellaaegadel tema tarbimisvõimalused piiratud ja klient peab vähendama oma tarbimist või kasutama elektri asemel osaliselt alternatiivseid allikaid, nt ahjupliiti. Samas on tarbijal ligipääs elektrivõrgule olemas ning selline liitumine tarbijale on soodsam kas võrgutasu või liitumistasu pealt. 

Samuti kaitseb eelnõu tarbijate õigusi, kehtestades elektrivõrgust lahti ühendamise keelu kohtuvälise menetluse lahendamise ajaks. Praegu kehtivate reeglite kohaselt on elektrimüüjal võimalus leping tarbijaga üles öelda ja katkestada tarbija ligipääs elektrile, kui tarbijal on käsil vaidlus võrguettevõtjaga või elektrimüüjaga. Kohtuvälise vaidluse puhul, kus tarbijal pole kehtivat esialgset õiguskaitset, kaitseb muudatus tarbijat sellega, et tal säilib ligipääs elutähtsale teenusele vaidluse lahendamise ajal kohtuväliselt. 

Lisaks luuakse õiguslik alus selleks, et tarbijad, eeskätt korteriühistud, kes toodavad ja tarbivad taastuvenergiat samas hoones või kortermajas, saavad jagada toodetud elektrit täiendavate tasudeta. „Näiteks kui korteriühistu kasutusel on päikesepaneelid ja neis toodetud elektrit jääb üle, saab korteriühistu jagada seda teiste ühistu tarbijatega lisakuludeta,“ selgitab Rein Vaks. „Praegu kehtiva regulatsiooni kohaselt peab sellisel juhul maksma elektriaktsiisi, võrgutasu ja taastuvenergiatasu, mis teeb taastuvelektri jagamise kallimaks.”

Muudatustega võetakse üle Euroopa Liidu elektrituru muutmise direktiiv. Kliimaministeerium saadab eelnõu kooskõlastusringile teistele ministeeriumitele ja turuosalistele. Vabariigi Valitsusele plaanib ministeerium eelnõu saata suve alguses. Eelnõu jõustumine üldises korras on planeeritud 2025. aasta lõpuks, elektri jagamisega seotud sätted jõustuvad 2026. aasta augustis.