Hea valimistava on EMSLi välja pakutud ning erakondadega läbi arutatud kokkulepe tegevustest, mida eelistatakse ja millest hoidutakse valimiskampaaniates. Näiteks näeb lepe ette, et avalikke vahendeid ja nendega ülal peetavad meediakanaleid kasutatakse vaid kõigile erakondadele võrdselt kättesaadavail tingimusil; et valimislubadused on seotud valitava kogu otsustuspädevusega, keskenduvad enam plaanitavatele poliitikatele, mitte konkreetse isiku või grupi omadustele; et hoidutakse valijate hirmutamisest ja äraostmisest ning mis tahes kuuluvuste alusel vastuseisude õhutamisest jne.

Hea valimistava teksti saab lugeda www.ngo.ee/valimised. Kokkuleppele kirjutasid eelmisel nädalal alla Reformierakonna, roheliste, sotsiaaldemokraatide, Rahvaliidu ning Isamaa ja Res Publica Liidu peasekretärid. Ka Keskerakond on teatanud, et toetab tavasse kirja pandud põhimõtteid.

„Hea tava ei ole seadus, vaid vabatahtlik kokkulepe, et valimiskampaaniad oleksid sisukamad ning võimaldaksid valijal teha kaalutletud otsust ja seeläbi tugevdada demokraatiat,“ ütles EMSLi nõukogu liige Allar Jõks. „Hea tava mitme punkti järgimine või mittejärgimine ei ole alati üheselt mõõdetav, vaid hinnanguline. Mis on aktsepteeritav ja mis mitte peabki paika saama avaliku diskussiooniga.“

Näidetest hea valimistava rikkumise kohta võivad teada anda kõik soovijad. EMSL palub teatesse lisada esitaja nime, näite kirjelduse ja põhjenduse, millise hea tava punktiga see vastuollu läheb ja millist halba mõju avaldab. Näited palutakse saata e-posti aadressil info@ngo.ee.

EMSL hakkab laekunud näiteid koondama oma kodulehele, kus palub kommentaari hea tava rikkumises süüdistatud erakonnalt ja kommenteerib näidet ka ise. Samuti on kommenteerimise võimalus teistel soovijatel.

EMSL on avalikes huvides tegutsevate kodanikuühenduste liit, kelle eesmärgiks on läbimõeldud ja aktiivsel osalusel põhinev tugev kodanikuühiskond. EMSLi kuulub 99 eri valdkondades tegutsevat organisatsiooni, võrgustikku umbes 3000 kodanikuühendust.

Hea valimistava kokkuleppe sõlmimise ettepaneku tegi EMSL parlamendierakondadele märtsi alguses, aprillis kohtuti kõigi erakondadega ja sõnastati kokkuleppe tekst.