2010. aasta lõpus sai hoo sisse Erametsakeskuse metsatulekahjude ennetusprojekt, mille eesmärgiks on inimeste teadlikkuse tõstmine ja ennetustöö parendamine.

Lumi on läinud. Käes on tuleohtlik aeg. Lume alt välja sulanud kulu võib kuuma ilmaga juba väikesest sädemest süttida ja põhjustada metsatulekahju. Eestis aset leidvad metsapõlengud ei ole küll oma ulatuselt võrreldavad Vahemeremaade või Austraalia omadega, kuid kuumad ja kuivad suved on näidanud, et põlengute tekkides oleme väga haavatavad ning kustutamiseks ei pruugi ressurssidest jätkuda. Arvestades Eesti väiksust, on aastas keskmiselt 200 tulekahju ja 300 hektarit tules hävivat metsa oluline kaotus. Seetõttu on oluline tegeleda aktiivselt põlengute ennetamisega.

2010. aasta lõpus sai alguse metsatulekahjude ennetamisele suunatud projekt “Forest Fire and Prevention” (FFPE), mida veab Erametsakeskuse projektijuht Pille Aasamets. Projektiga soovitakse tõsta inimeste teadlikkust tuleohutusnõuetest ja metsatulekahjude ennetustööst. Nimelt on 99% metsatulekahjudest alguse saanud inimeste hooletusest, näiteks suitsetamisest või kulu põletamisest. Nii ongi projekti sihtgrupiks kõik metsaga vähegi kokku puutuvad inimesed: metsi külastavad inimesed, erametsaomanikud, noored ja ametiasutused. Lisaks soovitakse projekti raames koolitada vabatahtlikke ja professionaalseid päästjaid - metsapõleng ei ole samalaadne tulekahjuga ehitistes.

Projekti tegevused leiavad aset kuues maakonnas, kus esineb kõige sagedamini metsapõlenguid - Harjumaal, Põlvamaal, Ida-Virumaal, Lääne-Virumaal, Pärnumaal ja Läänemaal. Tegevused ja sündmused on jaotatud sihtrühmiti. Näiteks saavad metsahuvilised osaleda õppepäevadel. Noortele mõeldud tegevustesse kaasatakse ka päästeala ringides tegutsevaid lapsi. Erametsaomanike seas viiakse läbi koolitus, kus tutvustatakse erinevaid metsatulekahjude ennetusmeetodeid. Selleks, et neid ellu rakendada, tutvustatakse ka vastavaid Erametsakeskuse toetusi. 21. oktoobril toimuval lõppkonverentsil on esinejateks erinevates riikides metsatulekahjudega tegelevad lektorid. Osalema oodatakse üle 100 inimese.

Kõikide sündmuste kohta leiab rohkem infot projekti kodulehelt: www.eramets.ee/life

Projekti tegevustesse on kaasatud mitmed metsatulekahjudega tegelevad asutused. Näiteks on Päästeamet võtnud enda kanda päästjate koolitamise osa. Lisaks nõustab Päästeamet Erametsakeskuse projektimeeskonda tulekahjude ja kriisireguleerimise osas. Tugiisikud, kui maakonnaülesed erametsaomanike esindajad, ja metsaühistud aitavad läbi viia erametsaomanikele suunatud koolitusi ja seminare. Maakondade ametiasutused on kaasatud aruteludesse leidmaks võimalusi metsatulekahjude ennetustöö parendamiseks. Projekt on juba praegu oluliselt parandanud erinevate asutuste ja metsaomanike omavahelist suhtlust, mis võimaldab ennetusmeetmeid paremini organiseerida ja põlengute korral operatiivselt tegutseda.

FFPE on Erametsakeskuse ja Päästeameti projekt “Raising awareness for forest fires and training of forest fire agents and volunteers in Estonia“, mida rahastab Euroopa Komisjoni Life+ Information and Communication programm.