Euroopa Liit soovib keelata kõrvatikud, plasttaldrikud ja kahvlid. Samuti need kepikesed mille külge õhupallid seotakse. Nafta baasil toodetud nõudepesulappide, plastmassist joogitopsikeste ja einepakendite kasutust plaanitakse drastiliselt vähendada, näiteks selle eest lisatasu nõudes. Nii kuulutas maailma meedia.

Kui see seadus hakkab kehtima, siis kehtib see ka Eestis. Link Euroopa Parlamendi hollandikeelsele lehele.

Miks ja millal?

Euroopa Liidu vastava plastmassikeelu jõustumisaeg on planeeritud 23 maiks 2018. Kui seadus jõustub, hakkab ta kehtima kõigis Euroopa riikides, sealhulgas Eestis, juhul muidugi kui Eestile pole taotletud erandit, kas on?

Väidetavalt on ühekordselt kasutatava plasti kasutuskeeld juhuslikult välja lekkinud. Rahalised toetused plastile alternatiivi loomiseks olid liikmesriikidele välja jagatud juba aastaid tagasi ja eeldatakse, et kõigil alternatiivne lahendus olemas.

"Plastmassikeelu" põhjuseks tuuakse plasti suur koormus keskkonnale.(Ametlike uuringute kohaselt moodustab 85 protsenti siseveekogude reostusest just plastmass.) Euroopa Liidu Komisjon on jaganud teemakäsitluse nelja kateooriasse. Plasti mitte ainult ei keelata, vaid selle tootjatele antakse ka põhjalik hoiatus ja ülevaade selle kahjulikusest keskkonnale. Muuhulgas mainitakse hügieenisidemeid, ühekordseid nõudepesulappe ja õhupalle. Neljandas kategoorias pannakse osadele plasti tootjatele kohustus kulukas prügikogumine osaliselt kompenseerida. Näiteks tuuakse nimistus välja palju igapäevaselt kasutatavaid esemeid: plasttassid, õhupallid ja sigaretifiltrid. Muuhulgas ka varemmainitud plastikpeekrid ja toidupakid. Formaalsus?

Euroopa Liit soovib keelustada plastist ühekordseid nõud

Hästi. Olen nõus. Plastmass on halb. Aga kas ma hakkan nüüd rohkem maksma oma kohvitopsi või plastkahvli eest? Ei. Taimsest materjalist valmistatud alternatiivtoode on disainitud nii, et hinnavahe ei oleks ostjale tunda. Näiteks rulli õhemat 200 bioplastikust "mittekilekoti" hinnaks on 13.79 eurot. 50 taimse kohvitopsi hinnaks 5 eurot. 50 õllepeekrikese hinnaks 5 eur. Komplekt: nuga-kahvel-lusikas, hinnaks 35 senti. Küll aga on eeldatud, et kõik toitlustuse ja üritustekorraldusega tegelevad teemaga tutvuvad ja enam tulevikus nafta baasil valmistatud plaste looduses ulpimas ei näe.

Kust ma keelatud plastiktoodetele taimsest materjalist toodetud asendustooted oma ärile saan siis tellida saan? Esimene konkreetne mugav koht selleks: www.biofutura.com

Miks just sealt?

Kuna Hollandi riik on ise aktiivselt praegu jõustuva plastmassikeelu taga, on nad intensiivselt investeerinud taimse alternatiivi tootmisesse. Ollakse muutusteks valmis. Nende valmistatud tooted on arusaadavalt klassifitseeritud, korralikult turustatud, mugav tellida. Biofutura on aru saanud, et mina kui ettevõtja pean oma äri käigus hoidma. Selleks on mul kiirkorras alati täielikku varu cateringi tarvikuid vaja. Aeg on raha. Aga ka keskond on ühisväärtus. Kvaliteetne säästlik toode on võimalik. Kole plastmass ja plastmassi segu-lahendused lahkuvad turult.

Miks just Biofuturast?

Kvaliteedigarantii tõttu. Hollandis on plastmassi vastu võideldud aktiivselt juba viimased 5 aastat. Teema pikaaegne avalikkuse huviorbiidis püsimine on parim garantii, et valminud taimne variant endaga enam uusi ebameeldivaid üllatusi kaasa ei too, nagu plastmassiga juhtus. Kõik plasti moodi välja näevad ühekordsed noad-kahvlid, taldrikud ja topsid, mida Biofuturas tellida saab, on taimsed. Kuuma supi või joogitopsid. Pitsa ja popkornikarbid. Saada on lai assortiment just cateringi, kiirtoidukohtade, kontoritoitlustuseks, festivalide ja pidude korralduseks vajalikku. Mis valiku eriliseks teeb.- kui mõni esemetest satub veekogusse või metsa, ei teki lagunemisel osakeste poolt kahju seal elavale. Alloleval pildil on Biofutura oma ametlikud tootenäidised, kuid täielik assortiment on vaadeldav nende kodulehel. (Illustratsiooniks on võetud Biofutura reaalsed tootenäidised.) Ka tarvikutele oma reklaamtrükise peale lisamine on võimalik.

Euroopa Liit soovib keelustada plastist ühekordseid nõud

Kuigi mitmete teenusepakkujate hinnavahe on EU subsiidiumidega  balanseeritud nii, et bioplastiku tootjad poleks omavahel otseselt konkurentsis ja momendil on nõudlust enam kui suudetakse toota. (Välja loodetakse vahetada kõik plastitooted.)

Kas bio-toode on samas kvaliteedis kui plasttoode?

Jah. Silmaga ei ole vahet näha. Erisus on eseme lagunemisprotsessis. (Nimelt taimselt tootel pole koostises üldse plastiosakesi, see tähendab lagunedes nad ei põhjusta kahju loodusele Indoneesias valmistatakse lausa suhkruroost taimset plastikut, millele on välja antud garantii, et ka toode ise sobib ära söömiseks.

Kuidas sellel uuel looduslikul ja vanal keelustataval, vahet teha?

Tunne bioplasti tootjaid ja edasimüüjaid. Osta oma bioplast usaldusväärsest allikast. (Väga tõenäoline, et kui Euroopa Liidu „plastikeeld“ jõustub, jõuab Eestisse isegi veelgi enam plasti. Ja väga soodsa hinnaga. Seda, mida euroopas enam turustada ei õnnestu.

Ära lange kenade müügilubaduste võrku nagu „komposteeritav“ või „Bio.“ Taimsel bioplastil on  garantiis ka välja toodud, et ta 100% taimne on.  Endiselt püütakse ka müüa „looduses paremini lagunevat plasti“.

Alates 23 st maist 2018 peaks olema taimsest bioplastist kohvitopsid ja kiirtoidunõud juba teeninduskohtades lettidel kasutuseks valmis.

Kasutatud kirjandus

 • www.biofutura.com
 • www.avanieco.com
 • plasticsoupsurfer.org
 • www.reuters.com/article/us-indonesia-evoware/indonesian-startup-wages-war-on-plastic-with-edible-seaweed-cups-idUSKBN1DN0XA
 • thekidshouldseethis.com/post/edible-milk-based-packaging-may-replace-plastic-in-three-years
 • nos.nl/artikel/2230876-europees-verbod-op-plastic-wattenstaafjes-en-plastic-bestek.html
 • bioplastics.org/publications/market_data/2017/Report_Bioplastics_Market_Data_2017.pdf
 • www.greendotbioplastics.com/growth-bioplastics-industry-means-investors-economy/
 • energyandgold.com/2016/03/10/an-enormous-investment-opportunity-in-a-rapidly-growing-space/
 • www.straitstimes.com/asia/east-asia/chinas-waste-import-ban-upends-global-recycling-industry
 • www.revolutionjustified.org/roger-cox-author-of-revolution-justified
 • www.environmental-expert.com/companies/keyword-bioplastic-5342/serving-finland
 • www.theguardian.com/environment/2008/apr/26/waste.pollution
 • www.perstorp.com
 • www.biobag.ee
 • www.theguardian.com/environment/2018/jan/16/eu-declares-war-on-plastic-waste-2030
 • www.natureworksllc.com/What-is-Ingeo/Where-Ingeo-Comes-From/Food-and-Bioplastics
 • www.explainthatstuff.com/bioplastics.html
 • books.google.ee/books?id=2TWTCgAAQBAJ&redir_esc=y
 • www.vpro.nl/programmas/tegenlicht/kijk/afleveringen/2010-2011/wat-denkt-china.html
 • www.vpro.nl/programmas/tegenlicht/kijk/afleveringen/2017-2018/Shoppen-volgens-China.html
 • www.npo.nl/vpro-tegenlicht/21-02-2016/VPWON_1246106