Alates septembrist hakkab Eesti Energia elektri tootmiseks kasutama
hakkpuitu, mis elavdab kogu Eesti metsasektorit ja suurendab
taastuvenergia osakaalu.

Üheks suuremaks Eesti Energiale hakkpuidu tarnijaks saab Keskkonnaministeeriumi valitsemisalas töötav Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK), kuid energiafirmal on kavas kaasata ka metsanduses tegutsevaid eraettevõtteid.

“See, et Eesti Energia hakkab elektri tootmiseks kasutama hakkpuitu, tähendab kogu Eesti metsasektori elavdamist,” ütles keskkonnaminister Jaanus Tamkivi. “Metsamehed saavad tööd, olemasolevad töökohad jäävad alles ja kindlasti tekib uusi töökohti juurde. Ehk teisisõnu – Eesti metsasektori hääbumine peatub.”

Eesti metsanduse arengukava näeb optimaalse raiemahuna ette 12,6 miljonit m3 aastas, kuid praegu raiutakse poole vähem. Seetõttu on meie metsades oluliselt suurenenud küpsete ja üleseisnud lehtpuupuistute osakaal. Kasutamata seisvad põllud on täis kasvanud lepa- ja pajuvõsa, mis ummistab ka kuivenduskraave. Sellise puidu kütteks kasutamine võimaldaks tarbida energia tootmiseks võimalikult palju kodumaist taastuvat ressurssi.

“Hakkpuiduks kõlbavad ka igasuguse raie n.ö kõrvalsaadused – oksad, kännud, võsa, mis seni on jäänud suures osas kasutamata,” märkis Tamkivi. “Nüüdne hakkpuidu vajaduse suurenemine tähendab ka seda, et kuivenduskraavide kaldad ja teepervedki saavad puhtamaks.”

Hakkpuitu hakatakse kasutama Balti elektrijaama 11. energiaplokis ning Eesti elektrijaama 8. plokis. Kahe energiaploki taastuvenergia aastatoodang on keskmiselt 260–280 GWh aastas. See katab ligi 100 000 Eesti pere aastase elektrivajaduse.

“Tänu hakkpuidust elektri tootmisele jääb sadu tuhandeid tonne põlevkivi ahju ajamata,” ütles Tamkivi. “See on samm edasi taastuvenergeetika arendamisel ja väheneb elektri tootmisel õhkupaiskuvate kasvuhoonegaaside hulk.”