Laupäeval, 29.11. Tartus toimunud Hiie väe tunnustussündmusel kuulutati esimest korda ajaloos välja Hiie sõber, kelleks sai Muhu saare põliselanik, maahobuste kasvataja ja turismitalunik Martin Kivisoo. Ka Bioneer viibis Hiie väe üritusel. Üritusel tehtud fotod on leitavad Bioneeri galeriis.

Martin Kivisoole anti Hiie sõbra nimi eriliselt silmapaistva, tulemusliku ja eeskujuvääriva tegevuse eest kodusaare hiite ja teiste looduslike pühapaikade uurimisel, hoidmisel ja tutvustamisel. Martin Kivisoo algatusel, toetusel ja osalusel on alates 2005. aastast toimunud Muhus looduslike pühapaikade väliuuringud, mille käigus on teadlased saanud andmeid enam kui 60 seni teadmata pühapaigast. Uurimistöö edukuse üheks põhjuseks on see, et Martin Kivisoo eestkoste ja usaldusväärsuse varal on kogukond ajaloos esimest korda usaldanud uurijatele teadmisi, mida seni on hoitud rangelt oma teada.

Muhu saarelt saadud kogemused on eriti väärtuslikud selles mõttes, et näitavad, kuivõrd ohustatud on enamus Eesti ajaloolistest looduslikest pühapaikadest. Lähema kümnendi jooksul võivad nii meie rahva kui maailmakultuuri jaoks jäädavalt hävida sajad ajaloolised pühapaigad - seda juhul, kui uurijad ei jõua õigeaegselt pärimuse kandjateni.

Martin Kivisoo mainis oma tänukõnes, et tänapäevane tarbimiskultuur on meid uuesti juhatamas vaimsuse juurde. Me mäletame oma traditsioonidest oluliselt rohkem, kui Euroopa pikka aega vabad rahvad. Kuna looduse vägi kontsentreerub meie hiites, on väga oluline neid pühapaiku säilitada, rõhutas Kivisoo.

Maavalla koda märkis ära ka noore hiiesõbra – Minni Saapari – tubli tegevuse. Põhikooli viimase klassi tüdrukuna otsis ta uurijate nõu ja abi ning kaardistas eelmisel aastal Saaremaa Pihtla valla ajaloolised looduslikud pühapaigad. Tema töö päästis hävimast mitmed pühapaigad ja annab olulise lähteteabe selle piirkonna pühapaikade uuringuks.

Martin Kivisoolele anti lugupidamise ja tänu märgiks üle hiie sõbra kirves. Nii Martin Kivisoo kui Minni Saapar vöötati tänutäheks rahvariidevööga.

Hiie väe tunnustussündmusel autasustati samuti fotovõistluse Maavalla hiied 10221 võitjaid. Täiskasvanute rühmas võitis esikoha Tarvo Tiivitsa foto Maardu hiiemetsast. Kuni 16aastaste esikoht läks jagamisele Mana Kaasiku Roostallika ja Toomas Koitmäe Helme ohvrikivi pildi vahel.

Tasub lisaks lugeda:
kõik fotovõistluse võitjad ja fotod;
Martin Kivisoo ja Minni Saapari tegevuse tutvustused, fotod.