Käimasolev Hiite kuvavõistlus kutsub avastama ja jäädvustama hiisi jt põliselt pühaks peetud looduspaiku. Võistluse eesmärk on jäädvustada ja väärtustada pühapaikade kultuuri- ja looduspärandit ning innustada inimesi nendega tutvuma. Võistlusele võib saata nii vanu kui ka uusi fotosid.

  • Bioneeri uudised
  • 5. september 2022
  • Foto: Bei-Taš, Venemaa, Tseljabinski oblast, Kaslinski rajoon / Danil Tomilov (Kuni 16-aastaste auhind 2021)

Võistluse peaauhind on 1000 eurot, hõimurahvaste auhind 300 eurot, Soome auhind 300 eurot ja kuni 16aastaste auhind 200 eurot. Lisaks on välja pandud Vana-Võrumaa, Virumaa, Mulgimaa, saarte jm eriauhinnad.

Võistlus lõppeb 15.10.2022.

Looduslik pühapaik on mets, puu, kivi, veekogu, pinnavorm, või maa-ala, mida on juba meie esivanemad pühaks pidanud. Pühapaikadega seotud peamised tavad on palvetamine, tervendamine, andide toomine, tule tegemine, pühade pidamine ja lahkunute mälestamine. Paljud pühapaigad on praegu elavas kasutuses.

Tuntuimad pühapaigad on Suur ja Väike Taevaskoda, Kaali Pühajärv, Panga pank, Saula Siniallikad, Jägala juga, Tülivere tamm, Tamme-Lauri tamm, Kuremäe Hiiemägi, Ebavere Hiiemägi, Paluküla Hiiemägi, Laiuse Siniallikas, Tartu Toomemäe kivi, Ülendi hiiepärn, Võhandu Pühajõgi, Toila Pühajõgi, Ranna Tuhandeaastane tamm, Otepää Pühajärv jt. Eestis leidub hinnanguliselt 5000 ajaloolist looduslikku pühapaika, millest ca 1400 on kantud looduslike pühapaikade kaardile.

Rahvusvaheline kuvavõistlus toimub eesti, soome ja vene keeles ning keskendub soome-ugri rahvaste ühisele pärandile. Seoses rahvusvaheliste sanktsioonidega ei määrata aga tänavu rahalisi auhindu Vene Föderatsiooni ja Valgevene elanikele.

Hiite kuvavõistlus toimub alates 2008. aastast ja tänavune on järjekorras 15. Teadaolevalt on see ainus omataoline fotovõistlus maailmas. Aastate jooksul kuvavõistlusele saadetud fotod moodustavad ainulaadse kultuuriloolise arhiivi, mis on veebis vabalt kättesaadav aadressil: https://www.hiis.ee/kuva/kuvavoistlused.

Hiite kuvavõistlust korraldab Hiite Maja sihtasutus, kaaskorraldajaks Soomes on Taivaannaula ühendus.

Toetavad: Eesti Kultuurkapital, Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiiv, Võru Instituut, Mulgi Kultuuri Instituut, Fenno Ugria, Maavalla Koda, Tihuse Hobuturismitalu, Tagavälja talu, Alar Krautmani Terviseakadeemia, Trüki- ja Paberikunstikeskus, Hiiepaik, LüüTürr, Tarvastu Muuseumi Sõprade Selts jt.

Lähem teave, võistluse eeskiri ja kuvade üleslaadimine võistluse veebilehel.