Hiite Maja sihtasutus tunnustab tänavu üheksat hiiesõbraliku tegu, mis on aidanud kaasa looduslike pühapaikade uurimisele, tundmisele ja hoidmisele. Tunnustuse saajate seas on teadusasutused, usuühendus, talu, filmiloojad ja vabatahtlikud. 

Virumaa muuseumid saab tunnustuse tõhusa abi eest Virumaa pühapaiku puudutavate arhiiviandmete koondumisel aastatel 2019-2024. 
Eesti Rahvaluule Arhiiv tänatakse rahvusvahelise Hiite kuvavõistluse toetamise ja kaaskorraldajaks olemise eest aastatel 2013-2024.  
Tagavälja talu  tunnustatakse Hiite kuvavõistluse toetamise eest aastatel 2014-2024. 
Maausuliste Viru Koda tunnustatakse aga Tammealuse hiie eestkostjaks olemise eest aastatel 2010-2024.

Eraisikutest tunnustuse saajad:

Ene Lukka – hiiehariduse edendamine kõrgkoolides 2017-2024.
Lembitu Twerdianski – pühapaikade kaardistamisele kaasaaitamine 2003-2024.
Eeva Helga Kupits – Valjala kihelkonna pühapaikade jäädvustamine ja uurimine 2016-2024.
Valmar Liuhka – abi Tudu kandi pühapaikade kaardistamisel 2024. a.
Sophie Planque, Jérémy Vaugeois – filmi „Udumaad“ valmistamine 2022-2024.

Avaliku tunnustusega soovib Hiite Maja väärtustada pühapaikade hoidjaid, uurijaid ja tutvustajaid, edendada ühiskonnas looduslike pühapaikade hoidmise head tava ning aidata kaasa pärandi ja terve elukeskkonna säilimisele. Viieteist aasta jooksul on leidnud tunnustamist enam kui sada hiiesõbralikku ettevõtmist.

Hiiesõbralike tegude tänukirjad antakse üle eeloleval laupäeval 30.11 algusega kl 13 Tartus Vanemuise 42 Eesti Kirjandusmuuseumi saalis toimuval Hiie väe tunnustamise sündmusel. Samas autasustatakse Hiite kuvavõistluse võitjaid ning kuulutatakse välja aasta Hiie sõber. Kõlab rahvamuusika. Kõik huvilised on teretulnud!

Tunnustatavatest pikemalt allpool.

 

Hiiesõbralikud ettevõtmised 2024

 

Maausuliste viru kodu - Tammealuse hiie eestkostja 2010-2024
Virumaal, Mahu (Viru-Nigula) kihelkonna Samma külas asub Tammealuse hiis, kuhu veel sadakonna aasta eest koguneti hiiepühi pidama üle terve kihelkonna. Alates 2010. aastast on selle hiie eestkostjana tegutsev Maausuliste Viru Koda hoolitsenud selle eest, et hiierajad oleksid avatud, allikad puhtad ja põline hiiepühade tava kestaks edasi.

Eesti Rahvaluule Arhiivid - Hiite kuvavõistluse toetamine ja kaaskorraldamine 2013-2024
Meie rahval on tavaks teha suuri asju ühiselt, talgukorras. Nii toimib ka maailmas ainulaadne rahvusvaheline Hiite kuvavõistlus vabatahtlike ja toetajate ühisel jõul. Eesti Rahvaluule Arhiiv on alates 2013. aastast toetanud võistluse auhinnasalve oma põnevate väljaannetega. Nüüd juba kümme aastat on ERA osalenud ka võistluse sisulises töös, valides välja Pärimuse auhinna.

Tagavälja talu - Hiite kuvavõistluse toetamine 2014-2024
Jõhvi kihelkonna Atsalama külas tegutsev Tagavälja talu on toetanud Hiite kuvavõistlust alates 2014. aastast. Virumaa auhinna võitjad on saanud lahkes talus nautida suitsusauna ja õppida kodus leiba valmistama. Terveks ja jätkusuutlikuks eluks on vaja nii ühte, teist kui ka kolmandat. Looduslikud pühapaigad on meie ühine pärand ja nende eest hoolitsemine meie ühine hool, teab Tagavälja pererahvas.

Ene Lukka  – hiiehariduse edendamine kõrgkoolides 2017-2024
Rahvakultuuri teenekas uurija ja täiskasvanute õppe edendaja Ene Lukka on looduslike pühapaikade alaseid teadmisi pidanud oluliseks aastakümneid. Alates 2017. aastast loetakse tema eestvedamisel pühapaiku tutvustavaid aineid ka mitmes kõrgkoolis. Nii on saanud Eesti Maaülikooli ja Tartu Ülikooli Pärnu Kolledži ning Viljandi Kultuuriakadeemia sajad tudengid alusteadmisi looduslike pühapaikade kohta.

Lembitu Twerdianski  pühapaikade kaardistamisele kaasaaitamine 2003-2024
Lembitu Twerdianski on kaardisatanud mitmeid Kullamaa kihelkonna pühapaiku ja andnud suure panuse selle valdkonna edendamisse kogu Eestis. Tema eestvedamisel käivitati 2003. aastal maastikul asuva pärandkultuuri laiaulatuslik kaardistamine. Nii saime esialgseid andmeid paarisajast pühapaigast. See andmestik on olnud abiks Looduslike pühapaikade kaardi loomisel ja ka edasiste uuringute korraldamisel.

Eeva Helga Kupits Valjala kihelkonna pühapaikade jäädvustamine ja uurimine 2016-2024
Eeva Helga Kupits on kümmekonna aasta jooksul suure püsivuse ja hoolega jäädvustanud ja uurinud Valjala kihelkonna pühapaiku. Juba põhikoolis võitis ta Hiite kuvavõistluse noorte auhinna. Kuressaare Gümnaasiumis koostas ta loovtöö kodukihelkonna pühapaikadest. Tänavu aga kaitses Tartu Ülikoolis bakalaurusetöö "Looduslike pühapaikade kaitse: õiguslikud aspektid ja probleemid Valjala kihelkonna näitel". Jääb vaid soovida, et selliseid noori sirguks igast koolist!

Valmar Liuhka – abi Tudu kandi pühapaikade kaardistamisel 2024. a.
Enamik Eesti pühapaiku ootab alles kaardistamist ja sageli on see võimalik vaid kohalike põliselanike kaasabil. Tänavu sügisel pühendas põline metsamees Valmar Liuhka lahkesti oma aega selleks, et anda edasi Tudu kandi pühapaikade pärimusi ja näidata need paigad ka maastikul kätte. Tänu sellele talletasime väärtuslikke andmeid ja kaardistasime mitu pühapaika.

Virumaa muuseumid – abi Virumaa pühapaikade arhiiviandmete koondamisel 2019-2024
Looduslike pühapaikade kaardistamine algab varasemate andmete korjamisest. Virumaa Muuseumid on mitme aasta jooksul osutanud tõhusat kaasabi Virumaa pühapaiku puudutavate arhiiviandmete – vanade maakaartide ja käsikirjade – leidmisel ning koondamisel. Tänu sellele oleme leidnud mitmed pühapaigad ka maastikul üles ja kandnud kaardile.

Sophie Planque ja Jeremy Vaugeois  filmi „Udumaad“ valmistamine 2022-2024
Prantsuse dokumentalistid Sophie Planque, Jérémy Vaugeois valmistasid aastatel 2022-24 dokumentaalfilmi “Aux Pays des Brumes” (Udumaad). Peamiselt Leedu ja Eesti looduse ja pärandikandjate kõrval on seal mõjusalt kujutatud ka meie looduslikke pühapaiku ning rahvusvahelisele vaatajaskonnale tutvustatakse Eesti looduslike pühapaikade kaarti. Filmi jäädvustamisel näitasid nad üles erakordset pühendumist, sest võtsid selleks talvisel ajal jalgratastel ette mitme tuhande kilomeetri pikkuse teekonna.

Hiiesõbralike tegude tunnustused 2010-2024