Aasta tagasi testiti Balti Keskkonnafoorumi projekti raames Bioneeri toimetaja Katrin Jõgisaare verd hormoonsüsteemi kahjustavate ainete suhtes. Uuriti, kas veres leidub ftalaate, polübroomitud difenüüleetrit ja perfluoroühendeid. Kuigi Katrin tarbib säästlikult, leiti temagi veres ohtlikke aineid, mida ei peaks veres üldse olema.
Ftalaate kasutatakse enamasti plastist toodete elastsemaks muutmiseks (mänguasjad, põrandakatted, kosmeetika jne). Polübroomitud difenüüleetrid on laialdaselt kasutusel leegiaeglustina (telefon, arvuti, GPS jne). Perfloroühendid kasutatakse laialdaselt materjalide muutmisel mustust ja niiskust hülgavaks ning mittenakkuvaks (spordirõivad, diivanikatted, vetthülgavad rõivad jne).
Täna avalikustas Balti Keskkonnafoorum Rahvusraamatukogus toimunud pressikonverentsil vereproovide tulemused.
"Keskkonnaajakirjanikuna arvasin kohe, et midagi mu vereproovist ikka leitakse. Olen aktiivne inimene ja elan linnainimese elu,“ ütles Katrin Jõgisaar. „Olen oma vaadetelt rohemeelne, sõidan rattaga, ostan keskkonnasäästlikke tooteid, kuid see ei tähenda, et ma saan ennast kõigest muust eraldada. Näiteks elektroonika ja plastiga puutun kokku iga päev. Ilma arvuti, telefoni ja fotoaparaadita ei saa ma tööd teha,“ selgitab Jõgisaar.
JOONIS: EE5 märgib Katrini tulemusi.
Katrini loobus tänu vereproovile näiteks teflonpannist ja asendas selle raudpanniga. Asendamist leidsid ka plastist säilitusnõud.
„Hormoonsüsteemi kahjustavate ainete osas on vaja kindlasti teha selgitustööd, kuna tarbijad saavad mõjutada tootjaid,“ lisas Jõgisaar. Tarbijad hääletavad rahakotiga!
Loe Bioneeri ja Balti Keskkonnafoorumi koostöös valmivat rubriiki: http://bioneer.eu/tegutse/ohtlikud_ained_tarbetoodetes
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta