Tänapäeval räägitakse palju keha detoksist kui suurpuhastusest organismile. Tegelikult on organismil enda puhastamiseks maks, neerud ja muud organid, mis teevad meie kehas puhastust kogu aeg. Ohtlikud ained, mis iseenesest kuhugi ei kao ega keegi teine kahjutuks ei tee, on hoopis meie koduseinte vahel. Räägime kodu detoksist!
- Ohtlikud ained tarbetoodetes
- Triin Sakermaa, Balti Keskonnafoorum
- 4. november 2020
Ohtlikud ained on inimsilmale nähtamatud, kuid neid kasutatakse kõikjal: paljudes toodetes, materjalides ja kaupades selleks, et anda tarbetoodetele soovitud omadusi nt lõhna, värvust, elastsust, säilivust, vee- ja tulekindlust jms. Ohtlikke aineid võib seega olla sinu riidekapis, diivanis, vaipades, laste mänguasjades ja isegi praepannil. Need ained võivad olla kahjulikud meie tervisele ja keskkonnale. Uus eestikeelne juhend aitab su kodu ohtlikest ainetest puhastada ning hõlbustab edaspidi tarbekaupu soetades targemate ja tervislikumate valikute tegemist.
Juhendi abil saad kodu detoksi ehk suurpuhastuse läbi viia tubade kaupa. Kuna esialgu võib tunduda terve kodu kontrollnimekirja abil korrastamine võimatult aeganõudev, siis soovitame igal nädalal keskenduda ühele toale. Kontrollimine algab kasutatavate esemete ja toodete üles loendamisega. Enamik meist omab palju rohkem asju ja tooteid, kui me vajame või kasutame. Seega on meie kodudest ohtlike ainete eemaldamise esimene samm välja selgitada need esemed, mida enam vaja pole ja mida enam ei kasuta. Kui elate perekonnas, küsige tuge ka teistelt ja alustage oma asjade inventuurist, enne kui kogu pere asju loendama asute.
Alustame näiteks garderoobiga. Pole vahet, kas kallis või odav riideese - tootmise ajal puutuvad rõivad kokku mitmesuguste kemikaalidega. Tekstiili- ja moetööstuses kasutatakse üle 20 000 erineva kemikaali. See on umbes 30% kogu maailmas kasutatavatest kemikaalidest! Paljud neist kemikaalidest on inimeste tervisele ja keskkonnale kahjulikud, näiteks asovärvid, paljud lahustid ja leegiaeglustid. Niisiis algab teekond kemikaaliohutu garderoobi juurde juba poest.
Lastetuba on sageli kodus kõige saastatum tuba. Kemikaalid eralduvad mööblist, mänguasjadest ja elektroonikast ning võivad mõjutada nii õhu kvaliteeti kui ka tervist. Samal ajal on lapsed ohtlike kemikaalide suhtes tundlikumad kui täiskasvanud. Kui teil on lapsi, on nende tuba hea koht, kust alustada kodu puhastamist ohtlikest ainetest.
Elutoas on asi pisut keerulisem, sest kahjulikke leegiaeglusteid ja plastifikaatoreid võib eralduda mööblist, põrandakattest, seinavärvist, elektroonikast ja kaablitest, aga ka tekstiilidest, nagu kardinad, vaibad ja padjad. Nende asendamine ilma täieliku renoveerimiseta ja mööbli ümbervahetamiseta ei ole aga nii lihtne. Siiski on mõned soovitused, mida saab teha ilma uut mööblit ostmata. Näiteks hoidke elektroonikaseadmete ümbrus tolmust puhtana ja õhutage elutuba väga sageli. Kemikaalid kogunevad tolmu sisse. Eriti oluline on tolmu eemaldamine elektrooniliste seadmete ümbrusest, kuna need eraldavad nii leegiaeglusteid kui ka ftalaate.
Köögis saab vaid mõne lihtsa ja odava tegevusega kokkupuudet ohtlike ainetega väga kiiresti ja hõlpsalt vähendada. Üldine soovitus on vältida plastikesemeid köögis. Kuumuse mõjul võivad kahjulikud kemikaalid plastist toidu sisse eralduda.
Kindlasti ei tohiks juhendi detailsusest heituda. See on mõeldud kõigile: nii neile, kes juba teavad, mis on VOCid (lenduvad orgaanilised ühendid) ja PFSid (fluorosüsivesinikud), kui neile, kes veel ei tea. Alati on võimalik teha kasvõi üks samm ohtlikest ainetest vaba kodu suunas!
Alates tänasest alustab Bioneer Balti Keskkonnafoorumi poolt loodud kodudes ohtlikest jäätmete vähendamise juhendi turvustamist. Juhend ilmub peatükkide kaupa kord nädalas.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta