Hiljuti avalikustatud maailma võimsaimate superarvutite edetabelis Top500 saavutas üheksandat korda järjest esikoha IBM. Samas ettevõttes on Green500 edetabeli järgi toodetud ka 20 maailma kõige energiasäästlikumat superarvutit.

Juunis valminud aruande põhjal on maailma kiireim arvuti Roadrunner ning teiseks jäänud Jaguar siiani ainsad superarvutid, mis suudavad töötada nn petaflop jõudlusel ehk teha enam kui tuhat biljonit (1015) ujukomatehet sekundis. Esikoha arvuti on teise koha omast pea poole energiasäästlikum – samaks arvutusjõudluseks kulub poole vähem elektrienergiat. Roadrunner on 2008. aastal USA New Mexico osariigis Los Almose laboratooriumis IBM-i poolt valmis ehitatud superarvuti.

Top500 hulgas on kokku 188 IBM-i arvutit, mille arvutusjõudlus moodustab 38% edetabelisse kuuluvate arvutite kogu arvutusjõudlusest.

Green500 edetabeli järgi on maailma 20 kõige energiasäästlikumat superarvutit IBM-i toodetud, edetabeli esimesest 50 kohast kuulub IBM-ile 39. Maailma kõige energiasäästlikum, QS22 Blade serveritel põhinev superarvuti on kasutuses Varssavi Ülikoolis ning see teeb ühevatise energiakuluga enam kui 536 miljonit arvutust sekundis. Maailma võimsaimaks superarvutiks tunnistatud Roadrunner on energiasäästlikkuse tabelis 9. kohal.

„Superarvutite hindamise aluseks võetakse tihtipeale ainult nende kiirus ning teised parameetrid nagu töökindlus ja kasutajasõbralikkus jäetakse tagaplaanile. Seepärast on TOP500 edetabelis ilmnenud huvitav olukord – superarvutite omamise kogukulu on märkimisväärselt tõusnud,“ ütles IBM Eesti müügijuht Riina Roosipuu. „IBM-il on antud olukorra vältimiseks pakkuda ohtralt innovatiivseid arhitektuurilahendusi, nt Blue Gene arvutid ja Cool Blue energiasäästu tehnoloogiad.“

 TOP500 superarvutite edetabel: www.top500.org 
Energiasäästlikkuse edetabel Green500:  www.green500.org

Allikad: 3dnews.ee; petaflop.info; anl.gov; wikipedia.org