Igal kevadel külastab Alam-Pedja looduskaitseala vähemalt sadakond välismaalasest linnuhuvilist. Paljud neist peatuvad kaitsealuste rabade keskel, Suur-Emajõe kaldal asuvas Palupõhja looduskoolis.

Sel kuul külastas Alam-Pedjat ka hollandlane, kes kirjutas ühele Eesti loodusturismiteenuse pakkujale murekirja, mida on meedias palju levitatud. Õnneks pole Eesti metsi laastavad lageraied siinset loodust veel tugevalt mõjutanud. Juba pelgalt looduskooli hoovil loendasid hollandlased ühe päeva jooksul kokku üle 60 linnuliigi.

Iirlane Fintan O’Brien, kes juba kolmandat kevadet järjest Alam-Pedjale linnulaule lindistama reisis, nendib, et igal aastal on ta täheldanud sootuks erinevate linnuliikide kohalolu. Mis selle põhjus on, võib vaid spekuleerida.

Üle 30 aasta linnuhäälte lindistamisega tegelenud O’Brienit meelitab Alam-Pedjale selle paiga liigirikkus. „Ma leian, et siin on kõik palju rikkam, kõlavam ja värvikam kui näiteks Amazonase vihmametsas, kus ma mitmel korral lindistanud olen.”

Ametilt mööblitisler, lindistab O’Brien linde ja loodushelisid hobi korras. Linnulaulude imelise kõla avastas mees juba kaheksa-aastaselt vanavanemate äärelinna kodu hoovis aega veetes. Päris esimese linnulaulu, täpsemalt musträsta laulu, võttis O’Brien linti kassettmakiga 1983. aastal, olles 21-aastane. 80-ndatest alates on linnuhuviline lindistanud kodumaa ning Inglismaa erinevates paikades, külastanud Soomet ja Eestis Soomaad ning jõudnud vähemalt kaheksal korral Põhja- ja Lõuna-Ameerikasse. Mitmekümne aasta jooksul on ta olnud tunnistajaks helitehnikamaailma jõudsale arengule, mille käigus vahetanud välja salvestusseadmeid ja mikrofone. Muutunud on ka helide taasesitusviis.

O’Brieni sõnul Iirimaal teisi järjekindlaid linnuhäälte lindistajaid ei leidu. Eestis on selles vallas tegutsejaid vähemalt viis, mis on sedavõrd väikese rahvaarvu kohta väga hea näitaja.

„Sellel aastal soovin rohkem siidisabasid lindistada. Eriti vahva oleks, kui avaneks võimalus tetrede mängu kuulda. Olen neid varem vaid väga kaugelt lindistanud.”

O’Brien on Palupõhja looduskoolis veedetud kuu jooksul tehtud lindistused vabalt kuulamiseks veebi üles seadnud. Soovi korral saab neid ja varasemaid salvestusi ka tasuta alla laadida.

soundcloud.com/fintanobrien/tracks